Denizli 24°C
30 Mayıs 2020 - Cumartesi

DENİZLİ, KÜTÜPHANE KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYOR

2019-07-10 07:58:54 |
Haber Merkezi
DENİZLİ, KÜTÜPHANE KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYOR

Denizli İl Halk Kütüphanesi gelişen ve hızla ilerleyen teknolojiye rağmen ayakta duruyor.Bünyesinde 57 bin 894 kitap bulunduran kütüphane,94 yıllık tarihinde onbinlerce Denizliliye bilgi kaynağı oldu. Çağdaş kaynakları da bünyesinde barındıran Denizli Kütüphanesinin 27 bin 934 üyesi bulunuyor.

Teknoloji çağında olan dünyada, bir zamanların en önemli bilgi kaynakları arasında yer alan kütüphaneler ayakta kalmaya çalışıyor. Türkiye’de Cumhuriyetin ilk yıllarıyla birlikte başlayan eğitim seferberliğinin en önemli aktörü olan İl Halk Kütüphaneleri, yaklaşık 100 yıllık süreçte yüzbinlerce kişinin bilgi kaynağı oldu. Çağdaş Türkiye Cumhuriyetinde açılan Halk Kütüphanelerinden birisi de Denizli İl Halk Kütüphanesi oldu. Denizli İl Halk Kütüphanesi1925 yılında Halk Kitap Saray’ı adıyla kuruldu. Tam 94 yıldır hizmet veren İl Halk Kütüphanesi, şimdilerde teknolojiye karşı kitapların gücüyle savaşıyor. İlk olarak Çaybaşı semtinde hizmet veren kütüphane kendisine ait binanın olmaması sebebiyle sonraki yıllarda hizmetini çeşitli semtlerde sürdürdü. 2015’e kadar İstiklal Caddesi üzerinden 4 katlı binada hizmet veren kütüphane, 40 yıllık binasının depreme dayanıksız raporu yüzünden yıkılmasının ardından Atalar Mahallesi’nde 892. Sokak Üzerinde hizmet vermeye başladı.

ŞEHRİN 4 BİR YERİNDE GEZİCİ KÜTÜPHANE…

Denizli İl Halk Kütüphanesi,  kütüphaneye yönelik katılımın artması için birçok etkinlik ve proje düzenliyor. 94 yıllık kütüphane,Gezici Kütüphane Projesiyle sadece şehir merkezinde değil, Denizli’nin dört bir yanında vatandaşlarla buluşuyor.Valilik tarafından hazırlanan Gezici Kütüphane, her durağa 15 günde bir gidiyor. Gezici kütüphane toplamda 19 durakta hizmet veriyor.  Şehirlerin uzak semtlerinde, kasaba veya köylerde yaşayan, uzaklık sebebiyle yerleşik halk kütüphanelerinden yararlanamayan vatandaşlara hizmet veren Gezici Kütüphane okuyuculara ilk 6 ayda toplamda 2 bin 273 adet kitap ödünç veriyor. Ayrıca, Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından İl Halk Kütüphanesi’ne tahsis edilen Gezici Kütüphane aracı ise vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.

GELİŞEN TEKNOLOJİYE İNAT OKUYUCU SAYISI ARTIYOR

Bilinen ilk adıyla Halk Kitap Saray’ı olan kütüphane, 94 yıldır vatandaşları okumaya teşvik ediyor. Denizli İl Halk Kütüphanesi’nden alınan verilere göre yılın ilk 6 ayı verilerine göre 76 bin 429 okuyucuya sahip olan kütüphane gençler tarafından oldukça ilgi görüyor.  Toplam üye sayısı 27 bin 934 olan İl Halk Kütüphanesi ilk 6 ayda 41 bin 545 adet kitap ödünç verdi. Sabah saat 05.30 açılan kütüphane akşam saat 22.00’a kadar okuyuculara hizmet veriyor.

HER KESİME HİTAP EDİYOR!..

Tüm yaş grupları için sanatsal, bilimsel ve kültürel etkinlikler düzenleyen İlk Halk kütüphanesi, her kesimden okuyucuya hitap ediyor. Kütüphane, içerisinde bulundurduğu‘Sanat Köşesi’ ile bekleme salonlarında sanatsal değeri olan eserleri okuyucuyla buluşturuyor. Aynı zamanda Çocuk ve Yetişkinler Bölümü,  İnternet Erişim Merkezi, Süreli Yayınlar Bölümü, Nadir Eserler Bölümü, Çok Amaçlı Okuma ve Çalışma Salonu ile her türlü okuyucuya hitap ediyor. Ayrıca bulunduğu bölge itibari ile kültürel sosyal tarihi ve ekonomik yapısı ile ilgili yerel derme oluşturan İl Halk Kütüphanesi yerel unsurları Denizli halkı ile paylaşıyor.

 

DENİZLİ, KÜTÜPHANE KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYOR

DENİZLİ, KÜTÜPHANE KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYOR


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web