Denizli 34°C
18 Eylül 2020 - Cuma
Denizli Kadın Platformu, Dünya Kadın Hakları Gününü Kutladı

Denizli Kadın Platformu, Dünya Kadın Hakları Gününü Kutladı

Denizli Kadın Hakları Platformu, Pamukkale Kaymakamlığının önünde 5 Aralık DünyaKadın Hakları gününe özel tören düzenledi. Düzenlenen törende kadın haklarına yönelik birçok sivil toplum kuruluşu günün anlam ve önemine yönelik konuşmalar gerçekleştirdi.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları gününe Pamukkale Kaymakamlığının önünde çelenk koyma töreni gerçekleşti. Gerçekleşen törende Denizli Kadınları Koruma Derneği Başkanı Nurten Karakış, AYSİAD Kadın Kolları Temsilcisi Avukat Zehra Demirci, Denizli Kadın Yürütme Kurulu Temsilcisi Fikret Çınar sivil toplum kuruluşları ve kadın vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından törenin açılış konuşmasını Denizli Kadın Hakları Koruma Derneği Başkanı Nurten Karakış gerçekleştirdi. TBMM kadın milletvekilinin az olmasına dikkat çeken Karakış, Kadınlara seçme ve seçilme hakkını verilişinin 85. yılında halen daha çok mutlu olmadığını ifade etti.

“KADINLAR HALEN DAHA EŞİT HAKLARA SAHİP DEĞİL”

Ülkemizde kadın-erkek eşitliği uygulamaları açısından bugün varılan noktada evrensel değerlerin gerisinde kaldığına dikkat çeken Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak, “1935 yılında kadınların mecliste temsilinde ülkemiz Dünyanın 2. Ülkesi iken maalesef uzun yıllardır bu sıralamada en sonlarda yer alıyoruz. Biz kadınlar Türkiye nüfusunun yaklaşık yarısıyız. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların yönetim ve karar alma mekanizmalarında ve mecliste eşit sayıda yer almasını istiyoruz “ dedi.

“HİÇBİR AYRIMCILIĞI KABUL ETMİYORUZ”

Kadınlara uygulanan şiddete ve cinsiyet ayrımcılığına dikkat çeken, Oymak “Türkiye’de, kadın istismarı, kadınlara uygulanan şiddet, erken yaşta evlilikler, ekonomik-sosyal ve siyasi alanlarda süren cinsiyet ayrımcılığı hala kanayan yara olmaya devam etmektedir. Hiçbir ayrımcılığı kabul etmeyen onurlu ve insanca yaşama ulaşma inancımızı koruyarak, kadınların insan hakları mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdürmekte olduğumuzu bu vesile ile bir kez daha yineleyerek, demokrasi kahramanı kadınlarımızı sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.” diye konuştu.-Oğuzhan Yelgen

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web