Denizli 38°C
25 Haziran 2019 - Salı

DEHŞET KADIN!..

2019-01-08 06:21:11 |
Gökhan Karaıslı
DEHŞET KADIN!..

Dünyanın farklı bölgelerinde sayısız karma ve solo sergi açan, resim sanatında kadının imzasını kalın kalın işleyen Dünyaca ünlü ressam Çağdaş İlim, sanata bakış açısı ve varoluşçu temalarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. Yağlı boya çalışmalarını çanta ve cüzdanlara yapan Ünlü Ressam Çağdaş İlim, bu anlamda sıra dışı bir moda akımın öncüsü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Yaptığı yağlı boya, dekupaj, kara kalem gibi çalışmalarla, “Resim dünyasında ben de varım” diyen Ünlü Ressam Çağdaş İlim, resimlerine konu olan, insanı ve insanın özünde yaşadığı, duyguları, tutkuları ve hırsları duygusal fonda işliyor. Sanatın sadece tuval üzerinde yaşanacak bir olay olmadığına dikkat çeken Sanat İlim,  bu yansımaları çanta cüzdan üzerine yaptığı yağlı boya çalışmalar farkındalık yaratıyor.

Yalnızlığı bir yük olarak görmeyen, yeri geldiğinde bir madalyon gibi boynunda taşıyan, döneminin bütün tabularını ve kurallarını ayaklarının altında ezen; varoluşu, dişiliği ve tutkuyu tuvalle kazıyan asi ve ihtiraslı bir kadının kendi içi dünyasındaki hesaplaşmasının ete kemiğe bürünmüş hali.. Sanat İlim… Çoğuna göre yan yana gelmiş iki kelime gibi görünse de o sanatla buluşmak isteyenlerin beyin aforizmasını ve içe dönüşünü yeniden yorumlayan  kişinin kendini keşfetme sürecinde sanata dudak payı bırakan bir ebe hemşire ve ressam.. 29 Mar-  6 Nisan arasında Turhan Bahadır Sergi Salonunda beğeniye sunacağı kişisel sergisinde siz sanatseverlere kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Gezilmiş 50 ülke, sayısız karma ve sola sergi, 43 yaşında dünyaya baş kaldıran naif bir kadın. Sanat İlim 34 yaşında doğu görevinde ebe hemşirelik yaparken tanıştığı resim tutkusuyla 43 yaşında ünü dünyaları aşan bir noktaya geldi.

2 çocuk annesi evli ve hala ebe hemşirelik görevine devam eden dünyaca ünlü ressam Sanat İlim, sanata bakış açısını, “Tuval işlerinde yüzeye bakıldığında;  maniyerist deformasyonlu figüre ve portrelerdeki dışa vurumcu kararlı fırça darbeleri, akışkan lekeler ve dengeli renk armonisi izleyiciyi öznenin duygusuna yöneltir.  Sanatçının sosyolojik gözlem belleğinde biriken portrelerinde soyut  lekesel  renk lirizmi ya da isyanını tüm çıplaklığı ile  gözleriyle anlatır o kadınlar. Çağdaş İlim resimlerinde her kadın kendi yaşamından bir pasaj okur, aynı hüzünlü şarkıyı farklı dillerde anlamlandırabilen kadınlar gibi. Protest romantik hüzünlü ve mutlu… İzleyicinin okumasına izin verdiği birçok duygu renklerle ve ifadeyle,  sanatçının özgün resim diline dönüşür. Kendine yeniden tanımlanırken tasarlanan değil ne olmasını istiyorsa o kadın olur tuvalde.  Çağdaş ilim figürleri özgürdür,  tıpkı sanatçının yaratım sürecindeki rahat fırça darbeleri gibi ve alabildiğine içten.  Birçok kadının yaşamına dokunan elleri tuvalinde figüre ve portrelere evrilirken, eserlerinde sosyal realite duyarlılığı ve hümanizm başat öğelerdir” anlatıyor.

SERGİLERİ:

Ünlü ressam Çağdaş İlimin ulusal ve uluslar arası sergileri, Ankara’da; Kadınca Düşler Sergisi, İkizler Sanat Galerisi, Çağdaş Sanat Galerisi, 8 Mart Kadınlar Günü SergisiAKM, ART FUAR-ARTANKARA,İstabul’da; Renklerin Güneşi. Eskişehir’de; Ekim Geçidi. Edirne’de; Kişisel sergi, International Artist Workshop. Tekirdağ’da International Artist. Şarköy’de International Artist Workshop. Bodrum’da Kisisel Sergı Hgc Art Galeri. Aydın’da Kişisel Sergi Mıletos Akademi. Yunanistan’da; Pinelo Art Galery, ART Exebition. Nişart Galeri; Karma Sergi (2 kez). Nişart Maçka; karma sergi. Bulgaristan; International Artist Workshop (2 Kez). İtalya; Immagine Arte in FİERA. Makedonya; International Artist      Workshop. Ürdün; International Artist Workshop. Londra  Kişisel Sergi Katre Art Center. Mısır’da; Kişisel Sergi Luxor/Gsf                                               

 

 

 

 

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web