Denizli 20°C
21 Mart 2019 - Perşembe
“ÇÜRÜYEN BİNA BU KIŞI GEÇİREMEZ, İNSANLAR ÖLMEDEN ÖNLEM ALIN”

Denizli’nin 1934 yılında yapılan en eski binalarından Hulusi Oral evi çürümesi nedeniyle tehlike saçıyor. Binadan yola beton parçaları düşüyor. Eski Mimarlar Odası başkanı Süleyman Boz, İnsanlar yaralanıp ölmeden önce önlem alınması gerektiğini anlatarak, çatıda kar birikmesi durumunda binanın çökeceğini söyledi.

Burak Coşkun- Özel Haber

Denizli’nin 1934 yılında yapılan en eski binalarından Hulusi Oral evi çürüdü. Tarihi binadan yola kiremit ve beton parçaları dökülüyor. Yoldan geçen vatandaşlar beton parçaları nedeniyle yaralanıyor. Bina 1934 yılında İzmir’den gelen Levanten ustalar tarafından yapıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi binanın restorasyonu için 4 yıl önce karar alsa da, hissedarlar tarafından binaya biçilen değer kabul görmüyor. Binanın tam manada restore edilmesi için 600 bin lira para bütçesi gerekiyor. 15 Mayıs Mahallesi Ressam Şemsioğlu Sokak sakinleri esnafları binadan kopan parçaları her gün temizlemekten bıkmış durumda. Mahalle sakinleri binanın çevresinin emniyet şeridi ile çevrilmesini istiyor.

Hulusi Oral evinin kışı geçiremeyeceğini belirten Eski Mimarlar Odası Başkanı Süleyman Boz “Bu binanın restore edilmesi için 4 yıl önce Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a müracaat ettik. Binanın restore edilmesi için Belediye Meclisi karar çıkardı. Belediye Meclisi buraya 350 bin lira değer biçti. Parayı ödeyelim dedi. İstimlak kararı binanın 3 hissedarına bildirildi. Hüdayi Oral ve Suphi Oral burası şahıs malıdır diye karara itiraz etti. Belediyenin biçtiği değerden daha fazla para edeceğini söylediler. Binada Hüdayi Oral’ın kızı Tansu Özkök’ün de hissesi var.  Tansu Özkök, gazeteci Ertuğrul Özkök ile evli. Mahkemeyi hissedarlar kazandı. Hissedarlar burayı tamir ettirmiyor. Bu bina Denizli’nin çatıda Cihannüması yani seyir yeri olan tek binasıdır. Bu bina 1934 yılında İzmir’den gelen Rum ve Yahudi Levanten işçiler tarafından yapılmıştır. Projesi İtalyan evlerine benzer. Bina artık çürüdü. Ben Denizli’nin kültürel mirasıdır diye sahip çıkılmasını daha önce istedim. Değerlerimize sahip çıkılsın. Bu binanın yağlı boya resmini Ressam Yaşar Çallı’da yapmıştır. Bina Denizli kültür kitaplarında yer almıştır. Binayı en son geçen yıl inceledim. Bina alarm veriyor. Ahşap ve çimento sıva ile yapılan bina artık çürüdü. Binayı iskelelerle koruma altına almaları gerekiyor. Binanın duvarlarına destek yapmak gerekiyor. Kar yağar çatıda birikirse bina çöker. Bu bina kışı geçiremez. Binanın çatısından yola kiremitler düşüyor. Binanın içine girilmesi de tehlikelidir. Binanın tahta zemini çürük. Bina insanların başına çökmeden, insanlar ölmeden önlem alınsın” diye söyledi.

 

Mahalle Sakini İsmail Sandık, binadan yola parçalar düştüğünü belirterek “Bu bina Hüdayi Orala aittir. Nedense restore edilmiyor. Birisini üzerine bir parça düşerse sorumlu Belediye başkanı Osman Zolan dır. Bu bina yapılmıyorsa gelip çevresine emniyet şeridi çeksinler. Bina çok çürük. Önlem alınsın” dedi.

Yapı teknikeri Kadir Boyacı binanın kültürel bir değer olduğunu söyleyerek, “Ben kendim yapı teknikeriyim. Bu bina bizim kültürel mirasımız. Göz göre göre çürüyor. İçerisinde balicilerin yaşadığı görülüyor. İçeride şarap şişeleri var. İçeride bir yaşantı olduğu gözlemleniyor. Binanın arkasına hurdacılar plastik madde biriktirmişler. Bina çok çürümüş. İnsanlar yaralanıp ölmeden burayı kontrol altına alsınlar. Yola parçalar düşüyor” dedi.

Mahalle esnaflarından Zeliha Batur, Yoldan geçen insanların başına beton parçaları düştüğünü, önlem alınması gerektiğini isteyerek “Ben burayı Denizli Büyükşehir Belediyesine defalarca şikayet ettim. Çatıdan kiremitler düşüyor. Binadan parçalar kopup yola düşüyor. Bina 10 yıl önce çok güzeldi. Artık çürüdü. Restorede edilmiyor. Burada insanlar ölmeden önlem alsınlar” diye söyledi.


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web