Denizli 26°C
12 Kasım 2019 - Salı

Çözüm iletişimde

2015-11-12 16:20:26 |
Haber Merkezi
Çözüm iletişimde

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Fatih Kınık, çocukların okula tamamen gitmemesi veya okula gidip ders sırasında okuldan ayrılması gibi davranışların okul reddi..

 Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Fatih Kınık, çocukların okula tamamen gitmemesi veya okula gidip ders sırasında okuldan ayrılması gibi davranışların okul reddi belirtisi olduğunu vurgulayarak bu sorunun teşvik, cesaret ve öğretmenle kurulacak iletişimle çözülebileceğini söyledi.

 

Okul reddinin, sanılanın aksine sadece okula ilk başlama döneminde değil, herhangi bir yaşta ya da okul döneminde de ortaya çıkabildiğini belirten Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Fatih Kınık, çocuklarda okul saatinin yaklaşmasıyla karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı gibi somatik şikayetlerin ortaya çıktığını, ağlama, bağırma, hırçınlık, öfke nöbetleri, hatta kaygı arttıkça kusma görülebileceğini söyledi. Kınık: “Okul reddi davranışı çocuğun sosyal ve akademik uyumunu ve başarısını ciddi şekilde olumsuz etkileyen, aile ve öğretmenleri zor durumda bırakan bir sorundur. Çocuklarda okula gitmek istememe sorunu çeşitli nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Okul reddi okul değişikliği, okulda yaşanılan olumsuz durumlar (kaza, hastalık, okul ile ilgili kötü deneyimler, akran zorbalığı) veya okul devamsızlığı (tatil, hastalık gibi) nedenleri ile ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte anne ve babanın da kaygılı korkulu oluşu, ebeveynlerin çocuklarını kendileri olmadan bir yere göndermemeleri, yakın bir kişinin kaybı, çocuğun öğrenme zorluğu yaşaması veya zeka sorunlarının olması da neden olabilmektedir. Okul reddi davranışı çocuklar okula tamamen gitmemek veya okula gidip ders sırasında okuldan ayrılmak şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Okul reddi davranışı öncesinde çocuklarda okula gitmeye karşı bir direnç ve okula ilgili yakınmalar başlamaktadır. Ebeveyn ve öğretmenlerin baskısı ve tehdit etmesi ile birlikte de çocuk okulda kalmayı tamamen reddedebilmektedir. Okul reddi davranışında ağlama, kaçınma, tutturma, saldırgan davranışlar, kaygı belirtileri dediğimiz karın ağrısı, baş ağrısı, bulantı veya kusma gibi belirtiler eşlik edebilmektedir. Okul reddi ve kaygı belirtileri nedeniyle çocuk tekrarlayıcı olarak okula gidememekte ve okula gidemeyen çocuğun ise daha sonra tekrar okula gönderilmesinde zorluklar ortaya çıkmaktadır. Okula gitmediğinde ise çocuğun bedensel belirtileri geçmektedir” şeklinde konuştu.

 

“Çocuk, Okula Devam Etmesi Konusunda Cesaretlendirilmelidir”

 

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Fatih Kınık, tedavide öncelikle okul reddi davranışının nedenini ortaya çıkarmanın gerekliliğine dikkat çekerek okul reddine neden olan ruhsal rahatsızlıklar arasında ayrılık kaygısı bozukluğu, sosyal kaygı bozukluğu, okul fobisi veya akran zorbalığının yer aldığını ifade etti. Kınık, çocuklarda okul reddi durumlarının ortaya çıkması durumunda yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: “Çocuklarda kaygıya yönelik ilaç tedavisi ile birlikte bilişsel davranışçı terapi ve destekleyici davranışlar da çocuğun okula dönmesine yardımcı olmaktadır. Çocukların okula gitmeyip evde geçirdikleri zaman varsa eğlenceli vakit geçirmemeleri sağlanmalıdır. Çocuk okula devam etmesi konusunda cesaretlendirilmeli, teşvik edilmeli. Çocuğun katkıları övülmeli ve ödüllendirilmeli. Gerektiğinde çocuğun okulda kalma süresi giderek arttırılacak şekilde planlanmalı. Çocuğun kaygısı, normal karşılanmalı, öfke ile karşılık verilmemelidir. Okul reddinin ortaya çıkma riskini azaltmak için çocukların birinci sınıfa başlamadan önce okul öncesi eğitime gitmesi gerekmektedir. Bununla birlikte çocukları okula başlatmadan önce gidecekleri okul, sınıf ve çocuğun öğretmenleri ile ilgili bilgi verilmeli, gerekirse öncesinde çocuklar okula götürülerek öğretmenleri ile tanıştırılmalıdır. Okul korkusu hemen ele alınıp, tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Çocuğun okula gitmediği her gün sorunun çözümü zorlaşmaktadır” dedi. 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web