Denizli 32°C
18 Eylül 2019 - Çarşamba

Çameli’de kış hazırlıkları başladı

2015-09-04 14:29:31 |
Haber Merkezi
Çameli’de kış hazırlıkları başladı

Sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte evlerde kış hazırlıkları başladı. Kış hazırlıklarının başında ise öncelikle ev hanımlarının mutfaklarının olmazsa olmazı Tarhana ve Bulgur geliyor. Kış..

 Sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte evlerde kış hazırlıkları başladı. Kış hazırlıklarının başında ise öncelikle ev hanımlarının mutfaklarının olmazsa olmazı Tarhana ve Bulgur geliyor.

Kış gelmeden kışlık Tarhana ve Bulgur yaptıracak olanlarsa Çameli'deki değirmenlerin yolunu tutuyor ya da ev hanımları ortaklaşa kendileri yapıyorlar. Çameli'de tarhana yapan Nülnihal Metin, Kısmet Övünç İpek Ayten, Zeynep Teyze; “Tarhana ekşi ve tatlı olmak üzere iki türlü yapılır. Tarhana ekşimesin diye içine maya ve irmik konulur. Tarhananın içine konulan malzemeler karıştırıldıktan sonra çuvalın içine konularak evlerin damlarında kurutulmaya bırakılır. Tarhana kurutulduktan sonra temiz bezler üzerine serilir ve güneşte bekletilir. Tamamen doğal hazırlanır ve ufak parçalara bölünür.  Biz Bugün Komşularımızla Toplandık İmece Usulü birbirimizin kışlık yemekleriniz hazırlıyoruz. Çayımızı demleyip hem sohbet edip kışlık Yemeklerimizi yapıyoruz” dedi.

Herkesin tarhana yapmayı bilmediğini dile getiren Gülnihal Övünç , "Tarhanayı çoğunlukla Çameli ve Acıpayam bölgelerinde çok yapmaktadır. Herkes tarhana yapmayı bilmez. Bazı ev hanımı arkadaşlarımız ise yaptıkları tarhanaları satıyorlar. Tarhanayı hazırladıktan sonra temiz bezler üzerine bırakıp kurutuyoruz. Tamamen doğal ortamda hazırlanan tarhanaları kışın yiyoruz. Hem ekonomik hem de sağlıklı olması açısından kışın bu yiyeceğe çok ihtiyaç oluyor''diye konuştu. 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web