Denizli 29°C
23 Eylül 2019 - Pazartesi

Çalkaram Pariste

2018-11-07 13:40:56 |
Gökhan Karaıslı
Çalkaram Pariste

Çalkaram Pariste

Gözyaşıyla yazılan, memleket kokan bir romandır çalkaram.Anlamı “Esmer güzelim”

Sadece Çal anlatılmıyor burada, Türkiye'nin incilerinden Denizli, Burdur, İzmir güzergahı ile paris'e uzanan bir aşkın girizgahı sunuluyor. Amacı Türk kültürünü her yöne yaymak olan, şair/yazar:sıla bunu başarmıştır.

 

Yelda DURDU’ nun röportajı

 

Şiirlerinde toplumsal konulara yer veren ve bir çok ödüller almış olan şair/yazar;:sıla ile yaptığımız söyleyişide ; kadına uygulanan şiddeti ve cinayetleri kınadığını ,bunu eğitimden ve ahlaktan yoksun insanların yaptığı belirtti.

-Şimdiye kadar kaç şiir kitabınız çıktı?

Sıla: Bir şiir kitabım çıktı.

-Avrupa kütüphanelerinde kitabınızın alması nasıl bir duygu?

Sıla: Çok güzel bir duygu tabi ki! Hazırlıklı değildim bu kadar devasa başarıya... Çok mutlu oldum.

Hangi şairlerden ilham aldınız?

Sıla: Bilhassa Cumhuriyet şairlerinden çok ilham aldım. Bunlardan Orhan Veli, Ahmet Arif, Sabahattin Ali, nazım Hikmet, Atilla İlhan, Bedri Rahmi Eyüpoğlu ...... Daha çok yazardan ilham aldım

- Şiir yazmaya ne zaman başladınız?  Neden şairlik ve yazarlığı seçtiniz?

Sıla: Şiir yazmaya ilkokulda başladım. Edebi yönüm çok güçlüydü. Sözelim kuvvetliydi. İşte bu yönümü değerlendirdim. Türkçe öğretmenliği yaparken bu yönümün ayır bastığını daha çok gördüm. Okumak ve yazmak arasındaki farkı iyice gördüm. Bu arada yeteneğim de gün gibi gözüme batıyordu. Değerlendirmek istedim.

-Şimdiye kadar kaç ödül aldınız?

Sıla: Sayısını söyleyemeyecek kadar çok ödül aldım.

- Denizli ve Antalya arasında sanata bakışı arasında fark var mı?

Sıla: Aydın ve kitap okuyan her yerde aydın ve kitap okuyor. Önemli olan şair/yazarın kitaplarını ve kendini çok güzel tanıtmasıdır. Kitap okumayan bir kitleye kitap tanıtımı yapmak kadar yanlış bir durum yoktur. Her iki şehirde de aydın kitle çoktur ve tanıtım gereklidir

--Bir kadın şair ve yazar olarak son zamanlarda kadın cinayetleri ve şiddeti hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Sıla: kadın cinayetleri ve şiddeti genelde eğitimden ziyade ahlaktan yoksun insanlar yapıyorlar. Bu durumun elle tutulur yanı yoktur. Kınıyorum. Eğitimli ve ya eğitimsiz insana mahsus değil. Ben ne okumuşlar gördüm bedenen değil de ruhen şiddet gösteren. beden yarası geçer de ruh yarası geçmez. Bu ortamda yetişen o yavrular da aynı büyüyorlar. Bir de töre kurbanları var. Bu da genel de doğu kökenli vatandaşlarda görülüyor.

-Siz destekleyen eleştiri geldi mi?

Sıla: Ben Öğretmen okulu mezunuyum. Edebiyat öğretmenim Sevil Sınay Olumlu eleştirilerle yüreğime cesaret ve güven duygusu ekti. Kitaplarımı çok beğendi. Roman içinde ara ara yazdığım  mizahlarıma bayıldı

- Şiirlerinizde ana tema nedir?

Sıla: Şiirlerimizde ana teme ATATÜRK, VATAN, BAYRAK, ve toplumdur. Şiirlerim toplumsaldır.

-Türkiye'nin siyasi gidişatı hakkında söylemek istedikleriniz var mıdır?

Sıla: Herkesin bir siyaseti vardır elbette. Kendinden olmayanı kabul etmez bir ruha sahip olan şimdiki siyaset, kendinden olmayanı yabancı ülke vatandaşı konumunda görmektedirler. Yabancı ülke derken, ''hoşlanmadığı ülke'' demek istedim. Bunu da ben açıkçası yadırgıyorum. TÜRKİYE BİR BÜTÜNDÜR benim gözümde. Edebi düşünceyi siyasete karıştırmak yanlıştır. yapılacak bir şey yok. Geçmişten bu güne bu böyle gelip geçmiştir.

-Ayrıca memleketiniz ÇAL hakkında neler söylemek istersiniz?

Sıla: Çal gelişmemiş, sürekli dışarıya göç veren küçük bir ilçedir. Denizli'nin gözde üzüm diyarıdır. Okumuş çoktur. Sanatçı çoktur. Benim Adımdaki gisem şudur ki! Sıla: Denizli, Çal, Alfaklar'dır.

-Şair/Yazar: SILA kimdir?

 

 

1956 yılında Denizli- Çal- Alfaklar'da doğmuştur. Yoksulluk yüzünden köyü terk etmek durumuna düşen ailesiyle henüz iki yağında köyden çıkmıştır. Burdur'a yerleşmişlerdir. İlk, orta ve öğretmen okulunu bu küçük ilde bitirmiştir. O yüzden BURDUR gözünde 2. sılasıdır. Mesleği nedeniyle çok gezmiştir. Sonunda emekli olunca kitap yazmaya karar vermiştir. çalışma hayatı sırasında PARİS'İ görme şansını yakalayan Şair/ Yazar:SILA bu ülkenin gerçek kirli yüzünü görmüştür. Bu yüz ona çok itici gelmişBabası Orta Asya mesleği olan keçe, kepenek ve hallaç işleriyle uğraşmaktadır. Asıl adından ziyade babasının sıkça ona söylediği SILA ismini mahlas olarak kullanmayı doğru bulmuştur.

 

 

Türk kültürünü ön planda tutan yazar, kitabında TÜRKLÜĞÜ savunmuştur. İstanbul Özel Ermeni okulunda  Türkçe öğretmenliği yapmıştır. O yüzden onlara GERÇEK SOYKIRIMI anlatma durumunda hissedip, roman ve şiir kitabında

'' OSMANLI'YI LİME LİME ETTİLER.

AK SANA BU LİME YETER DEDİLER.''

diyerek anlatmıştır. ASALA ermeni terör örgütünün Avrupa'Da terör estirmesi anında görevliler arasında gelişen hüzünlü bir aşk hikayesini ele almıştır. Bu kitap da Avrupa'ya gittiğine göre asıl başarısı da zaten odur.

 

Ve İsmimi her gittiğim fuarlarda, imza günlerinde gururla taşıyacağım.

Teşekkürler ve başarılar.

 

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web