Denizli 29°C
25 Mayıs 2020 - Pazartesi
ÇAL GAZİ İLKÖĞRETİM OKULU  EĞİTİM KURUMU OLMALI

Mimarlar Odası Denizli Şubesi yönetimi, bir süre önce çıkan yangında büyük hasar gören Çal Gazi İlk Mektebi’nin zaman geçirilmeden tadilatının yapılmasını ve ilköğretim okulu olarak kullanılmaya devam edilmesini önerdi.

Bir süre önce çıkan yangında alevlere teslim olan, ahşap bölümleri tamamen yanmasına rağmen taşıyıcı sistemleri ayakta kalmayı başaran Çal Gazi İlk Mektebi’ne ilişkin değerlendirmeler sürüyor. Kısa süre önce yanan Çal Gaz İlk Mektebi’nde incelemelerde bulunan Mimarlar Odası Denizli Şubesi yönetimi, yüreklere su serpen bir rapor hazırlamış, taşıyıcı sistemde hasar olmadığını ve kolaylıkla eski haline getirilebileceğini ifade etmişti.

Mimarlar Odası Denizli Şubesi Yönetimi, yayınladığı yeni bir açıklama ile hem tarihi yapıların yangın tehdidi karşısındaki çaresizliklerini ortaya koydu, hem de Çal Gazi İlk Mektebi için ses getirecek teklifte bulundu. Cumhuriyet’in erken dönem mimari özelliklerini temsil eden önemli eğitim yapılarından olan Çal Gazi İlköğretim Okulu’nun 24 Mart 2019 tarihinde çıkan yangında büyük hasar gördüğünün hatırlatıldığı açıklamada, “Ülkemizin her yerinde bulunan kültür mirasımız olan bu yapıların sayıları yangın tehdidine yenik düşerek ne yazık ki her geçen gün azalmaktadır. Bir dönemi anlatan ve mimari kültürümüzde önemli yeri olan bu tür binaların sahip oldukları özellikleri ile korunması esastır. Tarihi değeri olan bu gibi yapıların yangın gibi felaketler ile zarara uğraması, insanlar üzerinde moral ve psikolojik açıdan tamamen yok olmasından daha fazla etkili olabilmektedir” denildi.

Çal Gazi İlk Mektebi’nde bulunan taşıyıcı duvarların bakım ve onarımları yapıldıktan sonra kullanılabileceğinin yinelendiği açıklamada, “Çal Gazi İlk Mektebi, işlev değişikliği yapılmadan, mimari değeri, bellek değeri ve çevreye olan katkıları dikkate alınarak hızla onarılmalı ve ilköğretim okulu olarak kullanılmaya devam edilmelidir. Bu bina incelendiğinde, binanın işlev değişikliğini gerektirecek olan çevresel faktörler ve sosyokültürel değişimler ile özgün işlevini kaybetmiş olması söz konusu değildir. Çal Gazi İlköğretim Okulu’nun tekrar eğitime kazandırılması, toplumun geçmişiyle etkileşim kurmasını sağlayacak ve tarihi değerinin yeniden hayat bulmasına olanak tanıyacaktır” denildi.

Değerli kültür mirasının yangından zarar görmesinde kusurlu olanların bir an önce yargı önünde hesap vereceklerine inandıklarını belirten Mimarlar Odası Denizli Şubesi Yönetimi, “Çal Gazi İlköğretim Okulu’nun rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin yeniden hazırlanarak Koruma Kurulu’na sunulması ve kurulun onayını takiben restorasyon çalışmalarının başlanması gerekliliğini ilgili kurumlara hatırlatır ve konu ile ilgili üzerimize düşen görevi yapmaya hazır olduğumuzu bildiririz” açıklaması yaptı. HABER MERKEZİ


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web