Denizli 26°C
28 Ekim 2020 - Çarşamba

Buldan’ın “Hoşgör Kumaşı” teknoloji ile buluştu

2020-08-31 10:35:56 |
Kubilay Yalçın GERBOĞA
Buldan’ın “Hoşgör Kumaşı” teknoloji ile buluştu

Yüzlerce yıllık dokuma geleneğine sahip olan Buldan’ın, günümüze yansıyan örneklerinden olan ve üretimi el tezgahlarında yapılan Hoşgör Kumaşı, Moda Tasarım Öğretmeni Dr. Derya Tatman’ın çalışmalarıyla teknoloji ile buluştu. Yazın serin, kışın sıcak tutan kumaşın 3D teknolojisi ile üretilebilmesi için yapılan dijital tasarımlar, Denizli İhracatçılar Birliği Fuaye Alanı’nda sergilendi.

Denizli’nin Buldan ilçesine özgü̈ “Hoşgör” kumaşının doğal boyama tekniğiyle renklendirilmesi ve dijital ortamda 3D üretimi konusunda bilgi veren Derya Tatman, proje ile yöreye özgü el tezgâhında dokunan orijinal Hoşgör kumaşının, tamamen ilkel yöntemlerle renklendirilmesinin ardından; tezatlık oluşturarak dijital iş akışı kavramı ile bir araya getirilmesini hedeflediğini kaydetti. Tatman şunları söyledi:

 

Buldan’ın “Hoşgör Kumaşı” teknoloji ile buluştu

Buldan’ın “Hoşgör Kumaşı” teknoloji ile buluştu

“Buldan yöresine özgü Hoşgör kumaşını ana malzeme olarak kullandım. Astarlamada pamuklu ham bez, aksesuar olarak ise ham dantel ve tahta düğmeleri; birlikte boyanabilirlik açısından tercih ettim. Hoşgör kumaşları, nar kabuğu, soğan kabuğu, mor lahana, mor havuç, kına, yeşil ceviz kabuğu, ıhlamur, zerdeçal, hibiscus ve palamut kabukları ile tie dye tekniğinde boyandı.  Küçük denemelerle elde edilen kumaş numunelerini testlere tabi tutularak dijital ortama aktardık . 2D ve 3D yazılımlarla kalıp ve dikimleri yapıldı, numuneleri hazırlandı ve ilk etapta en doğru görülen 10 model üretildi. Sanal ürünler ile somut ürünlerin karşılaştırması yapılarak, sergiye hazır hale getirildi.”

Fatma TEKEŞ


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web