Denizli 33°C
09 Ağustos 2020 - Pazar

Buldan’da “Gelin Koçu” geleneği unutulmadı

2020-07-31 08:36:59 |
Burak Ziya ÜLKÜ
Buldan’da “Gelin Koçu” geleneği unutulmadı

Nişanlı kızın ilk Kurban Bayramı’nda yapılan Gelin Koçu Geleneği Buldan’da unutulmadı. Buldan Belediyesi personellerinden Mehmet Ali Yılmazkoç, nişanlısı Gülçin için süslediği koçu hediye etti.

Kurban Bayramı öncesinde gelin adayına "süslenmiş koç gönderme geleneği" büyük şehirlerde unutulsa da Buldan’da yaşatılıyor.   Buldan Belediyesi personellerinden 23 yaşındaki Mehmet Ali Yılmazkoç, rengarenk süslediği ve boynuzuna altın taktığı koçu, nişanlısı Gülçin’in evine teslim etti.    

Nişanlısına koç hediye eden Mehmet Ali Yılmazkoç, “Gelin Koçu, yıllardan beri süregelen Türk örf ve adetlerinden.   Hem bu geleneğin Buldan’da unutulmaması, hem de nişanlımı sevindirmek adına   koç hediye ettim. Allah tüm Müslümanların kurbanlarını kabul etsin” dedi. 

Kendisine gelen süslenmiş koçu görünce çok mutlu olduğunu söyleyen Gülçin Tosun ise, “Gelin koçu bizim geleneklerimizde var. Ama son yıllarda unutulmuştu, yapılmıyordu. Mehmet Ali koçla gelince çok sevindim. Nişanlıma ve ailesine teşekkür ederim” diyerek mutluluğunu dile getirdi.

HABER MERKEZİ

 

 

Buldan’da “Gelin Koçu” geleneği unutulmadı

Buldan’da “Gelin Koçu” geleneği unutulmadı


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web