Denizli 34°C
25 Eylül 2018 - Salı

BU PROJE YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

2017-10-11 12:43:19 |
Haber Merkezi
BU PROJE YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Projesinde dağıtımı yapılan büyükbaş hayvanlarda doğumların başladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Vekili Yılmaz Erkaya “Genç Çiftçi Projesi ile kırsal kesimde sürdürülebilir tarımın sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeylerinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi hedeflenmektedir. Genç Çiftçi projesi kapsamında 2016 yılında İlimize 5.940.000 TL hibe desteğinde bulunulmuş oluponaylanan projelerden 117 âdeti Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, 34 âdeti Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, 20 âdeti Arı Yetiştiriciliği, 11 âdeti Kontrollü Örtüaltı Tesisinde Sebze Yetiştiriciliği, 10 âdeti Kanatlı Yetiştiriciliği ve 6 âdeti iseŞapkalı/İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği olmak üzere toplam 198 adet proje ilimiz kırsalında başarı ile uygulanmaktadır.

 

2016 yılında 198 Genç Çiftçimize Proje Kapsamında; Bin 360 adet Küçükbaş, 720 adet de Büyükbaş Hayvan teslimi yapılmış olup İl ve İlçe Müdürlüklerimizin proje kapsamında yapmış olduğu kontrollerde Büyükbaş ve Küçükbaş hayvanların yavrulamaya başladıkları görülmüştür. 2016 yılında Genç Çiftçi Projesinden hibe desteği almaya hak kazanan Acıpayam İlçesi Alaattin Mahallesinden, Mediha BAL isimli genç çiftçimize 2016 yılında teslim edilen 6 adet büyükbaş dişi sığırından bugün itibariyle3 tane sağlıklı buzağı sahibi olduğu görülmüştür. Bu sayede düzenli süt üretimi ile elde edilen kazancın aile ekonomisine destek olduğunu belirtmiştir.

 

2016 yılında Genç Çiftçi Projesi kapsamında hak sahiplerine teslimi yapılan sığırların doğum yapmaya başlamaları neticesinde kırsal alanda belirlenen hedef kitlenin gelir düzeyi ve yaşam kalitesinin yükselmesi ile kırsal kalkınmayı olumlu etkilemektedir.”


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web