Denizli 20°C
29 Ekim 2020 - Perşembe

BU MEYVE SAĞLIK KAYNAĞI

2020-10-01 08:21:41 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
BU MEYVE SAĞLIK KAYNAĞI

Hünnap, oldukça dayanıklı olmasıyla bilinen hünnap ağacının meyvesidir. Yapılan araştırmalar, hünnap meyvesinin tam bir sağlık kaynağı olduğunu ortaya çıkardı. Hünnap meyvesinin faydalarına gelin beraber göz atalım.

Denizli’de en çok Kızılcabölük ve Irlıganlı’da yetişen hünnap meyvesinin birçok faydası olduğunu belirten Ali Demirayak, “Hünnap devamlı satılan bir meyve. Kilosu 8 ile 12 lira arasında değişiyor. Pekmezi, sirkesi ve reçeli yapılıyor. Yaylalarda yetişen hünnap daha sulu ve daha tatlı oluyor” dedi.

BU MEYVE KANSERİ ÖNLÜYOR

1972’den beri aktarcılık yapan ve babasından devraldığı mesleği hala idame ettiren Ali Demirayak hünnap meyvesinin faydalarını anlattı. Demirayak, “Hünnap, ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişiyor. Son birkaç yıldır daha fazla tanınan hünnap, aslında çok uzun yıllardır şifa niyetine kullanılan bir meyve. Bahar aylarında sarı renkli çiçekler açan, hoş kokulu hünnap ağacının meyvesi olan bu besin, pek çok araştırmaya da konu oldu. Hünnap, oldukça düşük kalorili bir meyvedir, bu sayede kilonuzu korumanızda yardımcı olur. Bu meyvenin 1 porsiyonu (4 adet) yaklaşık 47 kaloridir. Hünnap, besin değeri oldukça yüksek bir meyvedir. Yapılan araştırmalar, zengin içeriğiyle bu meyvenin kanseri önleyebileceğini ortaya koydu. Hünnap tam bir antioksidan ve yüksek C vitamini kaynağı. A vitamini bakımında da bir hayli zengin olan bu meyve bağışıklık sistemini güçlendirir” şeklinde konuştu.

“HÜNNAP SİRKESİ KANI TEMİZLİYOR”

Yıllardır bu meyveyi sattığını ve insanların bu aralar sıkça hünnap aldığını belirten Demirayak, “Hünnap sirkesi kanı temizleyerek kalbe ve beyne giden kandaki oksijen miktarını artırır. Böylece kişiye daha iyi hissettirir. Nezle ve soğuk algınlığı durumlarında vücut direncini artırarak hastalığın çabuk atlatılmasına destek olur” dedi.

 

“BAĞIRSAK SORUNLARINA İYİ GELİYOR”

“BAĞIRSAK SORUNLARINA İYİ GELİYOR”

Hünnapın şeker ve tansiyonu dengelediğini, aynı zamanda sindirim sistemini düzenlediğini belirten Demirayak, “Hünnap, bağırsak sorunlarına iyi gelir, özellikle kabızlığı tedavi eder. 100 gramı içerisindeki potasyum; günlük potasyum değerinizin yüzde 7 civarını karşılamasıyla beraber, kalp ve damar sağlığınıza iyi gelir. Özellikle düzenli spor yapan biriyseniz, içindeki yüksek magnezyum oranı yoğun antrenman sonrası oluşabilecek kas ve kemik ağrılarınıza iyi gelecektir. Hünnap, potasyum açısından da bir hayli zengin. 1 fincan hünnap suyu günlük potasyum ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 15’ini karşılar. Araştırmalara göre hünnap, doğal bir antidepresan. Hünnap, içerdiği kalsiyum ve fosfor ile kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda diş sağlığını da korur” dedi.

HÜNNAP NASIL TÜKETİLİR?

HÜNNAP NASIL TÜKETİLİR?

Hünnap meyvesi, çay şeklinde tüketilebilir. Meyvesi yaş ya da kurutulmuş halde ara öğünlerde yenebilir. Öte yandan hünnap meyvesinin reçelini de yapabilirsiniz. Kurutulmuş meyveler çayın yanında çerez olarak yenir. Taze hünnap meyveleri ise çiğ olarak yenilebileceği gibi kumkuat meyvesi gibi reçel yapılarak tüketilir. Reçel dışında taze hünnap meyvelerinden malta eriği gibi tatlı yapılır ve sıcak servis edilir. Kurutulmuş hünnap meyveleri ise çay yapılarak içilir.

FATMA TEKEŞ- ÖZEL HABER

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web