Denizli 14°C
25 Mart 2019 - Pazartesi

BOZKURT BİYOKÜTLE ENERJİ İLE KALKINACAK

2018-08-10 08:37:54 |
Gökhan Karaıslı
BOZKURT BİYOKÜTLE ENERJİ İLE KALKINACAK

Bozkurt Bediyesi, 4.5 milyon avroluk BİYOGAZ, BİYOKÜTLEve biyolojik enerji sayesinde yıllık 3,5 milyon lira kazanacak.Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik,ilçeyi ekonomik ve sosyal açıdan kalkındırmak ve ilçedekiyaşam kalitesini yükseltmek amacıyla biyogaz, biyoenerji ve biyolojik kütle enerji üretim tesisleri oluşturmaya hazırlanıyor.

Bozkurt Bediyesi, 4.5 milyon avroluk BİYOGAZ,  BİYOKÜTLEve biyolojik enerji sayesinde yıllık 3,5 milyon lira kazanacak.Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik,ilçeyi ekonomik ve sosyal açıdan kalkındırmak ve ilçedekiyaşam kalitesini yükseltmek amacıyla biyogaz, biyoenerji ve biyolojik kütle enerji üretim tesisleri oluşturmaya hazırlanıyor.

Öz kaynak oluşturulmasına yönelik Acıpayam Ovasından sonra en fazla hayvancılık kapasiteliHambat Ovasını elinde bulundurduklarını ifade eden Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, “ Bozkurt İlçesi 12 bin 700 nüfuslu çoğunluğun tarım ve hayvancılıkla geçirdiği bir ilçe. Genel olarak baktığımızda da hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bir ilçe. Hal böyle olunca yaptığınız proje ve planlarda insanların yaşayış biçimlerine yönelik oluyor. Bizlerde hayvancılıkla geçinen bir ilçede yine bu durumu göz önüne alarak hayvan atıklarını iki yönlü olarak değerlendirmeye karar verdik” dedi.

23 BİN METREKARELİK BİYOGAZ ENERJİ TESİSİ 1.5 MİLYON KAZANÇ DEMEK

Bozkurt İlçesinin hem kalkınmasına hem de gelişe yönelik kurulacak biyogaz enerji tesisi hakkında açıklamalar yapan Çelik, “Yeni projemiz Başçeşme ve Yenibağlar Mahallemizdeki 23 metrekarelik alana kurulacak olan Biyogaz enerji tesisi projemiz olacak. Amacımız hayvan gübresinden elektrik enerjisi elde etmek. Diğer tarafından baktığımızda bu atıklar hijyen olarak da vatandaşımızın açısından önemli sorunlardan biriydi. Bu proje sayesinde vidanjörle hayvan gübrenin alınıp el değmeden tesislerimize getirilecek sonrasında elektrik enerjisine dönüştürmek için bir takım işlemlerden geçerek enerji elde edilecek” diye konuştu.

VERİMLİ GÜBRE ÜRETİMİYLE ÇIĞIR AÇACAĞIZ

Enerji üretiminden arta kalan hayvan gübresini daha verimli hale getirerek yetiştirilecek ürüne göre gübre hazırlayaraklarını belirleyen Çelik, “Bunun yanında arada kalan hayvan gübresini değerlendirerek akıllı tarım uygulaması yapmaya karara verdik. Alanında uzman kişilerden bitkiye özel gübrenin nasıl yapılabileceğini öğrendik. Akılı tarım uygulamasında çalışmaya başladık. Bunla birlikte çiftçi artık üreteceği üründe hangi tür bir gübreye ihtiyaç duyacağı konusunda bilinçlendirmiş olacak. Karpuz yetiştirecekse karpuz gübresi kiraz yetiştirecekse kiraz gübresi kullanacak. Ve bunların hepsi tamamiyle ücretsiz alınıp ücretsiz verilecek.”

BİYOGAZ ÖRTÜ ALTI TARIMIDA HAREKETLENDİRECEK

Biyogaz enerjisi sayesinde Bozkurt İlçesinde örtü altı tarımında güçleneceğini ekleyen Çelik, “Biyogaz enerjisi sayesinde hem çevre dostu hem de ucuz enerji üretimi yapmış olacağız. Bir taraftan elektirik üreteceğiz diğer taraftanda bitki yetiştireceğiz. Bildiğiniz gibi Biyogaz enerjinin en güzel yanı su buharı üretebilme özelliğine sahip olması. Su buharı sayesinde örtü altı tarımı Bozkurt İlçesinin geçim kaynakları arasında yer almaya başlayacak.”

4.5 MİLYONLUK BİYOENERJİ VE BİYOKÜTLE PROJEMİZ HAZIR

Bozkurt Belediyesinin enerji konusunda bir başka adımında BİYOENERJİ ve BİYOKÜTLE alanında olduğunu söyleyen Çelik, “Yaklaşık 4. 5 milyon tarımla gerçekleştireceğimiz BİYOENERJİ ve BİYOKÜTLE olmak üzere iki projemiz var. Büyük düşünerek hazırladık bu projeyi ve bütün finansal kaynaklarıda sağladık. Bu anlamda en güçlü desteği Avrupa'dan sağladık. Görüşmelerimiz bitmek üzere ve imzalar atıldı. 2019 yılının ortasına doğru tesisi açmış olacağız” diyen Çelik 4.5 milyonluk yatırımla hayata geçirilecek projenin yıllık getirisini 1.5 milyon olacağının 3-4 yıllık bir süreç durumun amorti olup sonrasında belediyenin kar elde edebileceğini kaydetti. Yasemin ORHAN-ÖZEL HABER

 

 

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web