Denizli 25°C
26 Mayıs 2020 - Salı

 “BİLGE AĞAÇLAR” KORUMA ALTINDA

2019-05-15 11:08:05 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
 “BİLGE AĞAÇLAR” KORUMA ALTINDA

Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü kutlamaları çerçevesinde Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Yerleşkesi’ne yaşları 400 ile 600 yıl arasında değişen 13 adet zeytin ağacı dikildi.

Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü çerçevesinde tarihi zeytin ağaçlarının dikim işlemi PAÜ Kınıklı Yerleşkesi’nde düzenlenen törenle yapıldı. Törene PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Koray Özcan, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat ZenginStratonikeia Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt,İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Halil Tekin, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı yetkilileri ileakademik ve idari personel ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri katıldı.

 

TÜRKİYE’DE İLK KEZ

 GERÇEKLEŞEN UYGULAMA

 

PAÜ Kınıklı Yerleşkesi’nde ağaç dikim işlemi öncesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Zengingünün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Doç. Dr. Murat Zengin “Peyzaj Mimarlığı Günü her yıl gerek üniversitelerde ilgili bölümler tarafından gerekse de Peyzaj Mimarlığı Odaları tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bizde Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü olarak öğrencilerimizle mesleğimizin 45. yılını, barış ve dostluğun sembolü olmuş ve asırlara meydan okuyan zeytin ağaçlarının transplantasyon etkinliği ile kutlama şansı bulduk” diyerek başladığı konuşmasında şunları kaydetti: “Rektörümüzün talimatlarıyla yaklaşık 400 ile 600 yaş aralığındaki on üç adet anıt zeytin ağacını, doğal yaşam alanlarının dışında koruma altına aldık. Bu etkinlik,Türkiye’de bir üniversite yerleşkesinde gerçekleştirilen ilk transplantasyon uygulamasıdır.  Hem 400-600 yıllık bir ağacın doğal alanından başka bir alana nakli konusunda hem de bu ağaçların yerleşkemizde koruma altına alınıyor olmaları bu önemli bir uygulamadır. Bizler Peyzaj Mimarlığı Bölümü olarak bu uygulamayı ilk öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu kapsamda bu fırsatı bizlere sunan Rektörümüze, katkı ve desteklerinden dolayı Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Koray Özcan’a,Stratonikiave LaginaKazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt’e ve emeği geçen herkese şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

 

ZEYTİN: ROMA DÖNEMİNİN

DE ÖNEMLİ ÜRÜNÜ

 

Pamukkale Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Stratonikeia ve Lagina Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt de katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Söğüt,“Bu çok hoş bir birliktelik. Biz Muğla Yatağan ilçesinde Stratonikia ve LaginaKutsal Alanında kazılar yapıyoruz. Bu yaptığımız kazılardaher türlü yapıyı çıkarıyor ve koruyoruz. Hatta Antik dönemdeki tüm ürünlerin adlarını da fiyatlarını da biliyoruz. Bunların içerisinde zeytin de var. Mesela Roma Dönemi’nde zeytinyağının bir litresinin 40 Denarius liradan fazla olduğunu, ikinci kalitesinin daha uygun 25 Denarius olduğunu ayrıca dört beş yağ çeşidinin varlığına dair bilgilere erişmiş durumdayız. Bu kazılara biz devam ederken Antik kentin haricinde, bölgede kömür kazısının yapıldığı alanlar var. Bu alanda kömür kazısı yapılırken bitkilerin tamamen başka alanlara taşınması gerçekleştiriliyor. Bu ağaçlar Antik kentin yakınlarında korunma altına alınıyorve aynı bölgede kalıyor. Bu ağaçların taşınması esnasında, Sayın Rektörümüz bize bu ağaçlardan birkaç örneği yerleşkemize taşıma teklifinde bulundu. Bu da bizim çok hoşumuza gitti. Stratonikeia bölgesinden bir ağacın benim Üniversitemde sergilenmesi kadar güzel bir şey olamaz. Bu ağaçlar, merkezi Denizli’de olan Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş.’ne ait ve onlarda ağaçların buraya gelmesine izin verdiler. Bu etkinliğin gerçekleşmesi sürecinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum antik kentimizi de yerinde görmek için herkesi davet ediyorum” dedi.

 

Törende son olarak konuşan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Koray Özcan, “Peyzaj Mimarlığı Günü çerçevesinde böyle bir faaliyetin gerçekleşmiş olması hem Fakültemiz hem Üniversitemiz açısından son derece önemli ayrıca Türkiye’de ekolojik kaynak ve değerlere verilen öneme dair farkındalık oluşturan örnek bir faaliyettir. Başta Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Hüseyin Bağ olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım.” şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

 

 

 “BİLGE AĞAÇLAR” KORUMA ALTINDA

 “BİLGE AĞAÇLAR” KORUMA ALTINDA

 “BİLGE AĞAÇLAR” KORUMA ALTINDA

 “BİLGE AĞAÇLAR” KORUMA ALTINDA


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web