Denizli 36°C
25 Haziran 2019 - Salı

BEYAZ ALTIN ÜZDÜ!

2019-01-12 06:30:05 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
BEYAZ ALTIN ÜZDÜ!

Dünyanın en kaliteli pamuğunun yetiştiği Denizli’de 2018’de iklim şartlarının değişmesi ve beklenmedik dönemlerde yağışların olması pamuk verimini ve rekolteyi düşürdü.

Denizli’de 2018 yılında yapılan pamuk hasadı geçen yıla göre büyük düşüş yaşadı. Küresel İklim değişiklikleri ve beklenmedik dönemde yağışa maruz kalmasında dolayı pamuk eski yıllara göre düşüş yaşadı.  İklimsel nedenlerle pamukta verimin düşük olması çiftçiyi kara kara düşündürüyor. Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Küresel İklim değişiklikleri ve beklenmedik dönemlerde yağışa maruz kalmasından dolayı eski yıllara göre 2018 yılında verimin düşük olduğunu söyledi. Gemici şöyle konuştu: “2018 üretiminde pamuk verimi düşük olmasına rağmen  pamuk fiyatları da düşük seyrediyor. Üretici bu konudan muzdarip. İzmir Ticaret Borsası’nın da spekülatif amaçlı bir müdahelesi var. Dünya Borsalarına baktığımızda  bizdeki fiyatlardan daha 1,5 TL daha yukarılarda olduğunu görüyoruz. Bakanlığımıza da taleplerimizi ilettik. Net bir açıklamanın gelmesini bekliyoruz. 

Gemici; “2017 yılında prim miktarı tonda kilogramı 80 kuruş idi 2018 yılında prim en az 1 TL olmasını istiyoruz” dedi.

 Üreticinin zor durumda olduğunu dile getiren Başkan Gemici, “Denizli’nin toprak ve coğrafi yapısı pamuk üretimine son derece elverişlidir. Denizlili üreticiler her türlü zor şarta rağmen üretim yapması ve birim alandan en verimli ürünü, en kaliteli ürünü üretmeye çalışıyor. Dünyanın en kaliteli ürünü yetişiyor. Bu zor dönemlerde Denizlili üreticilerin desteklenmesi gerekiyor. Üreticilerin borçlarının ertelenmesi gündemde biz borçların ertelenmesi yerine Borçların yapılandırılarak taksitle ödeme yapmalarının kolaylaştırılmasını istiyoruz. Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER

 

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web