Denizli 13°C
17 Şubat 2020 - Pazartesi

BEŞ BİN NÜFUSLA ÇİN’E RAKİP

2019-10-08 14:19:00 |
Gökhan Karaıslı
BEŞ BİN NÜFUSLA ÇİN’E RAKİP

Acıpayam’ın Yeşilyuva Mahallesinde Anadolu Selçuklu döneminden bu yana süren ayakkabı imalatı, bir yandan geleneksel yöntemlerle devam ederken diğer yandan yeni sanayi sitesiyle teknolojik üretimle de gelişimini sürdürüyor.

Deri işlemeciliğinin ustası sayılan Ahi Evran’ın 1245 yılında Yeşilyuva’da bulunduğuna dair ahitleri bulunan Yeşilyuva Beldesi o tarihlerden bu yana ayakkabı üretiminin merkezi olmaya devam ediyor. Yüzyıllardır geçimini ayakkabı üretiminden kazanan Yeşilyuva Mahallesinde ayakkabı üretiminin Denizli ve Dünya’da geldiği noktayı değerlendiren Ayakkabıcılar Kooperatifi Başkanı Arif Alagöz Yeşilyuva’da ayakkabıcılığın tarihsel gelişimi ve şu anda geldiği noktayla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yeşilyuva Mahallesi’nin 250’nin üzerinde işletmesiyle, nesillerdir önemli geçim kaynağı olan ayakkabıcılıkta geleneksel yöntemlerin yanında teknolojiyi de kullanıp, sanayi sitelerinde de üretime başarınca, iç ve dış pazar açasından önemli üretim merkezlerinden biri haline geldiklerini ifade eden a Alagöz, hala birçok konuda eksiklerinin bulunduğunu ifade etti.

TÜRKİYE’NİN TANITIM YÜZÜ

Geçtiğimiz yıl yerli ve yabancı 25 binin üzerinde ziyaretçinin katıldığı AYMOD Fuarının reklam yüzü olduklarını kaydeden Alagöz “Kıl çadırımızla, geleneksel kıyafetlerimiz ve antika yörük malzemelerimizle fuarda doğal bir ortam oluşturduk ve el işçiliğiyle ayakkabı üretimini gösterdik. Yerli ve yabancı ziyaretçilerden en çok ilgi gören stant olduk. Yeşilyuva için güzel bir tanıtım oldu. Önümüzdeki dönem tanıtım eksiğimizi gidermek için Yeşilyuva’da ayakkabı ve üretimiyle ilgili panayırlar düzenleyeceğiz. Kooperatif olarak Yeşilyuva için başlattığımız tanıtım ve gelişim hamlesini sürekli artan bir ivmeyle sürdürmeyi planlıyoruz” dedi.

YILDA 4 MİLYON AYAKKABI

Yeşilyuva’da yılda 4 milyon çift ayakkabı üretildiğini kaydeden Alagöz, küçük dokunuşlarla bu sayının 10 Milyona çıkmasının işten bile olmadığını söyledi.  Önceleri evlerin bodrum katında olan ayakkabı imalatının artık Yeşilvuva Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi’nde, modern cihazlar ve uzman personel tarafından sürdürüldüğünü kaydeden Alagöz, “Kurduğumuz kooperatif sayesinde oluşturulan sanayi sitesinde üretim yapılıyor. Yıllık üretimimiz 4 milyon çifti geçiyor. Bu sayede Yeşilyuva da yılda yaklaşık 160 milyon lira ciro elde ediliyor. Hem ülkemiz ekonomisine hem de halkımıza ciddi bir kazanç sağlıyoruz. Sürükleyici başka bir iş kolu bulunmayan Yeşilyuva’da ayakkabı üretiminden elde edilen gelir, beldemizden göçü de engelliyor.

ÇİN VE HİNDİSTAN’A RAKİP

İşçi ve işçilik maliyetleri çok ucuz olmasından dolayı fason üretimde ünlü markaları Çin ve Hindistan’a yönelttiğini kaydeden Alagöz “Son zamanlarda Çin’den gelen ürünlere konulan ek vergi yerli üretici için hayırlı oldu. En azından Yeşilyuva olarak oralarla rekabet etme şansımız doğdu. Doğru birkaç hamleyle ünlü markaların fason üretimini Yeşilyuva’ya çekebiliriz. Şu anda, İngiltere, Almanya, Hollanda, İtalya, Romanya gibi birçok Avrupa ülkesine ihracatımız var. Bu ihracat, üretimimizin anca %25’i. Birkaç yatırımla ve bağlantıyla yıllık üretimimizi 4binden 10bine çıkarabliriz.  Kooperatif olarak çalışmalarımızın içinde bu da var” dedi.

YEŞİLYUVA’YA MARKA

Ayakkabı üretiminde dünyanın en eski üretim yerinin Yeşilyuva olduğunu fakat kendilerine ait bir markalarının bulunmamasını eksiklik olarak değerlendiren Alagöz “üreticilerimiz için zaman zaman ayakkabı ve stilistlikle ilgili kurslar açıyoruz. Özellikle kadınlarımız bu kurslara çok ilgi gösteriyor. Kendimize ait modeller üretiyoruz ama bunları bir marka altında toplayıp kurumsal bir kimlik kazamamamız gerekiyor. En kısa zamanda üreticilerimizle bu konuda da gerekli hamleleri yerine getireceğiz” dedi.

 ÜRETİM İÇİN YAN SANAYİ EKSİK

Ayakkabının ana maddesi olan deriden başlayıp çiviye kadar birçok yan ürünü dışarıdan almak zorunda kaldıklarını ifade eden Alagöz “Yatırımcıları Yeşilyuva’ya bekliyoruz. Burada sürekli üretim içindeyiz. Üretim için de ana maddelerden tutun da yan ürünlere kadar sürekli bir tüketim söz konusu. Özellikle en büyük ihtiyaçlarımızdan biri olan deri için Denizli Organize Sanayisi’nden firmalarımızın yatırımlarına açığız. Kendi memleketimizden şirketlerle çalışmak ekonomik döngümüzü de içeride tutacaktır” dedi.

GELENEKSEL ÜRETİMDE KADIN ELİ

Sanayileşmenin yansıra geleneksel üretimin Yeşilyuva’da her zaman korunacağına dikkat çeken Alagöz, üretimde turist çekmek amaçlı otantik atölyeleri koruyacaklarını kaydetti. Bazı modellerde fabrikasyon üretimin mümkün olmadığına da değinen Kooperatif Başkanı, el işçiliğinin zorunlu olduğu modellerde en büyük destekçilerinin kadınlar olduğunu kaydetti. 7’de 70’e herkesin ayakkabı ustası olduğu Yeşilyuva’da, el dikişinde evlerden üretime destek olan kadınların Yeşilyuva ayakkabı üretiminin değişmez emekçileri olduğunu da sözlerine ekledi.

Halil GÖREL – Özel Haber

BEŞ BİN NÜFUSLA ÇİN’E RAKİP

BEŞ BİN NÜFUSLA ÇİN’E RAKİP

BEŞ BİN NÜFUSLA ÇİN’E RAKİP

BEŞ BİN NÜFUSLA ÇİN’E RAKİP


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web