Denizli 24°C
30 Mayıs 2020 - Cumartesi

BARIŞ PINARI HAREKATI BAŞLADI

2019-10-10 08:16:42 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
BARIŞ PINARI HAREKATI BAŞLADI

Türkiye, Fırat'ın doğusuna yönelik harekata başladı. Daha önce Fırat’ın batısında bir güvenlik koridoru oluşturan Türkiye, Barış Pınarı Harekatı adı verilen harekatla bu kez doğu da güvenli bölge oluşturacak. Kara harekatında Denizli 11. Komando Tugayından giden askerler de yer alacak.

Türkiye'nin güvenli bölge oluşturmak amacıyla Fırat'ın doğusuna yönelik harekatı başladı.  Harekatın başladığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Twitter'dan yaptığı, "Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir” açıklamasıyla harekatın başladığını duyurdu.

DENİZLİ’DEN ASKERLER BÖLGEDE

Erdoğan’ın açıklamasının ardından Suriye'nin Resulayn kentindeki YPG mevzilerinden patlama sesleri duyuldu. Mevzilerin obüs ve F16 tarafından vurulduğu tahmin ediliyor.  Sınır bölgesine sevkiyatlar sürerken, özellikle Akçakale ve Ceylanpınar odaklı büyük miktarda yığınak yapılıyor. Bölgeye komando tugaylarından beş bin kişilik birlik gönderildi. Bölgede Denizli, Tunceli, Sarıkamış, Sakarya, Siirt, Bolu ve Kayseri komando tugaylarından birlikler var. Zırhlı birliklerden de takviyeler yapılıyor.

DAHA ÖNCE AFRİN VE FIRAT KALKANI HAREKATINA DA KATILDILAR

Motorize piyade tugayından 11. Komando Tugayı haline getirilen Denizli Tugayı daha önce Afrin ve Fırat Kalkanı Harekatlarında da aktif görev almıştı. HABER MERKEZİ


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web