Denizli 24°C
31 Mayıs 2020 - Pazar

Balık pazarında yeni kandırmaca

2019-11-07 14:14:47 |
Haber Merkezi
Balık pazarında yeni kandırmaca

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle palamut, balıkçıların ağlarına takılmadı. Bunu fırsat bilen bazı balıkçılar, tombik balığını palamut etiketiyle satmaya başladı. Denizlili balıkçılar halimizde böyle bir kandırmacanın söz konusu olmadığı belirtti.

1 Eylül'de başlayan balık sezonunda palamut sıkıntısı yaşanıyor. Özellikle son 2 yıldır tezgahlarda bol olan palamut, bu sezon balıkçıların ağlarına takılmadı. Balıkçılar, istedikleri kadar palamut avlayamazken, bu durum tezgahlardan da anlaşıldı. İki balık arasındaki farkın, renginden anlaşılabileceğini belirten balıkçılar, tüketicileri dikkatli olmaları konusunda uyardı. Denizli Balık Hali esnafı Murat Çolakkol, “Böyle kandırmacalar belirli dönemlerde oluyor ancak bizim halimizde böyle bir şey söz konusu değil. Halkımızın rahatlıkla palamut yiyebilir” dedi.

“MUTLAKA BEYAZ OLMALI”

Palamut ile tombik balığının eti arasında fark olduğunun altını çizen Balıkçı Çolakkol, “Palamut almak için balıkçılara giden müşteriler, balığı takoz dilim olarak kestirsinler. Balık kesildikten sonra eti beyazsa o balığı gönül rahatlığıyla palamut olarak alabilirler. Ancak balık kesildiğinde eti siyahsa aldıkları balık torik veya tombiktir. Çünkü Karadeniz palamudunun eti bembeyaz olur. Bunun yanı sıra güvenilir balıkçılardan alışveriş yapsınlar. Halimizde böyle bir şey söz konusu değildir. Tüm halkımız güvenle palamut yiyebilir" açıklamalarında bulundu. Kubilay Y. GERBOĞA


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web