Denizli 12°C
23 Ocak 2020 - Perşembe

BAKIRDA PİŞEN HERŞEY LEZZETLİ OLUR

2017-03-22 11:04:38 |
Haber Merkezi
BAKIRDA PİŞEN HERŞEY LEZZETLİ OLUR

Kaleiçi Çarşısı Bakırcılar sokağında mesleğin son müdavimleri bakır tencere ve çay semaveri yapmaya devam ediyor. Bakır’da pişen yemek ve çayın tadını bilenler bakırcıları işsiz bırakmıyor.

Bayramyeri Kaleiçi Çarşısı Bakırcılar sokağı esnafları işleri olmasa da mesleklerini devam ettirmek için yaşam savaşına devam ediyor. Camiler için alem ve bakır levhalar üreten bakırcılar, bakır çay semaverleri bakır tencereler, bakır barbeküler üretiyor. Bakırcılığı sanata dönüştüren esnaflar mesleklerinin kaybolmasını istemeyenler sayesinde ayakta kalıyor. En çok bakır kap ve kacak’ta pişen yemeklerin tadını bilenler, bakır semaverde pişen çayın tadını bilenler esnafları ayakta tutan müşteriler.

Bakır ustası Ali Erbek “Alem, çay semaveri, tepsi, barbekü, özel hediyelik eşyalar ve bakır kaplar üretiyorum. Bakıra rağbet kalmadı. Hala bakır eşyalar kullanan, bakır kaplarda yemek yapan vatandaşlarımız var. Hala bakır işlemeli tencere, kap kacak yaptıranlar sayesinde işlerimiz devam ediyor. Camilere bakır alem yapıyoruz.  Camilere ve eski yapılara bakır eşyalar yapıyoruz. Bakır eşyalar her zaman iyidir. Bakır kaplarda pişen yemek lezzetli olur. Bakır semaverde pişen çay lezzetli olur. Bakırda pişen her şey keyif verir. Bakırcılık tarihi yüzyıllara dayanan bir meslektir. Bakırı sevenler sayesinde mesleğimiz devam ediyor” dedi. Burak Coşkun- Özel Haber


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web