Denizli 10°C
22 Ocak 2020 - Çarşamba

BAKIRA KADIN ELİ DEĞDİ

2019-07-08 06:33:55 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
BAKIRA KADIN ELİ DEĞDİ

Denizli’nin Kaleiçi Çarsı’nda 36 yıldır bakırcılık yapan Sevda Demirel resmi olarak 3 sene önce açtıkları atölyelerinde eşi ile birlikte mesleğini icra ediyor. Yaptıkları çalışmalar artistik çalışmalar olduğu için eserlerin tekrarı bulunmuyor.

Üniversite’de heykel bölümü okuyan Demirel, çalışmalarında dünya çapında bilinen, aynı zamanda öğretmeni olan  Umur Türker’in sanatsal bakışındanda esinlenmiş.  Günümüzde ortaya  çıkan alüminyum ve  çinko eserlerden dolayı bakırcılığa olan ilgi azaldığını belirten Demirel, “Başta ABD olmak üzere, başka ülkelerde bakıra talep oldukça yüksek. Kalay fiyatları pahalı olduğu için insanlar çinko ve alüminyum ürünleri tercih ediyor ve bakırları hurdaya gönderiyorlar. Böylece birçok sanatsal değeri olan malzemeler hurdada yok olup gidiyor.” Dedi.

BAKIR ATIKLARINDAN RELİEF ÇALIŞMALAR ÜRETİYOR

Yazlık bölgelerde bakıra talebin oldukça yüksek olduğunu dile getiren Demirel, dekor ve süs olarak kullanılan ürünler ikram  araçları olarak raflarda yerlerini aldığını, bakır çanaklar, kazanlar ve tabakların neredeyse hiç üretilmediğine dem vurdu. Demirel’in yaptığı eserler relief(kabartma) ve düzenleme çalışmalar olduğu için genellikle tel atıklarından ve bakır çıkıntılarından oluşturuluyor. Aynı zamanda düz plakadan dakabartma eserler hazırlayan relief sanatçısı,bakır, maliyetli bir madde olduğu için atık ve hammaddelerden artan malzemelerden eserler oluşturuyor.

YAPILAN SANAT ESERLERİNİN TEKRARI YOK!

Eseri oluşturmadan önce yapılan ön çizimler oldukça önemli. Bir eser  yaklaşık bir gün içerisinde tamamlanıyor. Bakır eserlerin tek örnek yapıldığını da dile getiren Demirel, bakırcıların sadece camii  işlerinde tekrara düştüğünü ifade etti. Sanatçı statüsünde çalışan Demirel. çırak yetiştiremedikleri için mesleklerinin yok olmasından  oldukça endişeli.Gençlerin bu mesleği öğrenmek istememelerinin mesleğin unutulmasına yol açmasından üzüntü duyduğunu da sözlerine ekleyen Demirel, esnaf statüsünde çalışmanın vergi yükünü kaldıramadıklarını ifade ederek, sanatçı sıfatıyla çalışmanın da, mesleği gelecek nesillere  aktarmada zorluğunun olduğunu belirtti.

ALIŞILMIŞIN DIŞINDA KALEİÇİ ÇARŞISI’NDA KADIN ZANAATKAR...

Bir kadınolarak mesleğini  idame ettiren Sevda Demirel   “Yaptığım iş bana huzur  ve mutluluk veriyor” dedi. Yıllardır Kaleiçi Çarsısı’nda bulunan erkek esnafların, kadın bir esnafı  kabullenmesi  meşakkatli oldu. “ Kadın bu işi yapar mı?” algısının yok edilmesi uzun zaman aldı .  Asıl mesleği resim öğretmenliği olan Demirel, zamanla kendisini Kaleiçi esnafına kabul ettirdi.

MUTLULUK VE HUZUR VEREN  MESLEK

Demirel   “Eşimle birlikte sağlığımız el verdiği sürece mesleğimizi yapmaya devam edeceğiz.  Oldukça zor olan bu iş sevilmeden yapılamaz. İleride arkamdan gelinim ve oğlum mesleğimi idame ettirecekler.  Kirli ve pis olan bu meslekte emeğinin karşılığını almak çok zor.  Mesleğimi icra etmekten oldukça mutluyum. Bu meslek bana huzur veriyor” şeklinde konuştu.

BAKIRA KADIN ELİ DEĞDİ

BAKIRA KADIN ELİ DEĞDİ


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web