Denizli 33°C
09 Ağustos 2020 - Pazar

Bakan Koca’dan Bayram uyarıları

2020-07-30 07:23:05 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
Bakan Koca’dan Bayram uyarıları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı’nda uyulması gereken tedbirleri 3 başlık altında sıralarken, Bakanlık hakkındaki iddialara da yanıt verdi. Bakan Koca, bayramın birinci günü kılınacak namazlara ilişkin ise “Bayram ve cuma namazında abdest evde alınmalı. Herkes kendi seccadesiyle gitmeli. Secde sırasında halı veya seccadelere virüs bulaşması olasıdır. Maske ve sosyal mesafe kritik kuraldır. Saflar sıklaştırılmamalı” dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde basın toplantısı düzenleyen Bakan Fahrettin Koca, Kurban Bayramı’nda uyulması gereken kuralları 3 başlık altında anlattı. Bakan Koca, kurban alımı ve kesimi sırasında Koronavirüse karşı önlemlerin alınmasını isterken, cuma gününe gelen bayramın birinci günü kılınacak cemaat namazlarına ilişkin “Bayram ve cuma namazında abdest evde alınmalı. Herkes kendi seccadesiyle gitmeli. Secde sırasında halı veya seccadelere virüs bulaşması olasıdır. Maske ve sosyal mesafe kritik kuraldır. Saflar sıklaştırılmamalı” ifadelerini kullandı.

“BAKANLIĞIMIZ SORUŞTURMAYI YÜRÜTÜYOR”

Koca, telefonla bayramlaşılması gerektiğini vurgularken, “Eve ziyaretçi alınmışsa ev havalandırılmalı. El öpmeyi, el öptürmeyi, tokalaşmayı gelecek bayramlara erteleyeceğiz” dedi.

Koca son günlerde gündeme gelen test kitlerinin yüzde 40 sonuç verdiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını söylerken, bakanlık hakkındaki diğer iddialara şu yanıtı verdi:

“Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu’daki illerimizde umumi hıfzıssıhha kurullarında alınan karardan büyük sonuçlar elde ettik… Son günlerde medya ve sosyal medyada test kitlerimizin doğru sonuç verme oranının yüzde 40 olduğu söyleniyor. Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranı yüzde 90’ın üstündedir. Bir Amerikan şirketinin bir ilacın kullanılması için rüşvet verdiği iddia ediliyor. Bakanlığımız soruşturmayı yürütüyor. Bakanlığımızdaki görev değişimleriyle ilgili de iddialar gündeme geliyor. Bakanlığımız rutin işleyişi içindedir, özel bir anlamı yoktur.”

“BAYRAMI SOSYAL DAYANIŞMA İÇİNDE GEÇİRMEK”

Bakan Koca’nın konuşmasından satır başları şöyle:

“Ramazan Bayramını gönlümüzce idrak edememiştik. 1 Haziran’dan itibaren normalleşme sürecine geçtik. Kurban Bayramı’nı mevcut şartlarda ruhuna en uygun şekilde yaşamanın kuralını biliyoruz. Gelenek ve göreneklerimizle bayramı daha da zenginleştiriyoruz. Ruhuna uygun olan bayramı sosyal dayanışma içinde geçirmektir, bunun bir yanı da hastalığa karşı dayanışmadır. Dikkat etmemiz gereken hususları 3 grupta toplayacağım.

Birinci uyarı: Kurbanlık alışverişleri belediyeler tarafından belirlenen yerlerden yapılmalı. Hayvan satış alanında kısa kalınmalı. Müşteri ve satıcı arasında el sıkışma usulüyle pazarlık yapılmamalı. 65 yaş üstü v kronik rahatsızlığı olanlar alışveriş yapmamalı. Kurbanlar belediyelerin belirlediği yerlerde kesilmeli ve uzmanlar kesmeli. Maske, mesafe ve el temizliğine dikkat edilmeli.

İkinci uyarı: Bayramın ilk günü cumaya denk geliyor. Bayram ve cuma namazında abdest evde alınmalı. Herkes kendi seccadesiyle gitmeli. Secde sırasında halı veya seccadelere virüs bulaşması olasıdır. Maske ve sosyal mesafe kritik kuraldır. Saflar sıklaştırılmamalı. Namaz sonunda cemaat en arka saftan başlayarak dağılmalı. Bayramlaşma amacıyla sıra oluşturulmamalı.

Üçüncü uyarı: 65 yaş ve üstü büyüklerimiz ile kronik hastalığı olanlar sağlık şartları bu vecibeyi üzerinden alıyorsa, bayram namazına gitmesin. Mezarlık ziyaretleri arife ve bayram günleri sonrasına ertelensin. Bayramlaşmalar mümkün olduğu kadar telefonla yapılmalı. Ziyaret yüz yüze gerçekleşecekse, kişi sayısı az, ziyaret süresi kısa tutulmalı. Konukların bir araya geldiği yemekler verilmemeli. Yoksullara et dağıtılacaksa dikkatli olunmalı. Bayram günlerinde bir araya gelmek zaruri ise açık ortamlar tercih edilmeli. Eve ziyaretçi alınmışsa ev havalandırılmalı. Bayram boyunca hasta ziyaretinden uzak durulmalı. El öpmeyi, el öptürmeyi, tokalaşmayı gelecek bayramlara erteleyeceğiz.

Bu Kurban Bayramı hep birlikte vereceğimiz sınavdır. Hayatımızda el öpmediğimiz, sarılmadığımız ikinci bayram olacak. Bu gelenekleri gelecek bayramlara erteleyelim. Gelenekler hayatın devamı için vardır. Kurban Bayramı’na kısıtlama getirilmedi. Kısıtla geçirdiğimiz Ramazan Bayramı sonrası günlük vaka sayısında yüzde 15 azalma olmuştur. Hastaneye yatırılan hasta sayısında yüzde 8 düşüş gerçekleşmiş, vefatlarda yüzde 29 azalma yaşanmıştı.

Yeni vaka sayılarımızı 11 Haziran’da olduğu gibi tekrar binin altına çekmek 33 günü aldı… Dünya Sağlık Örgütü’nün son günlerde uyardığı şekilde Eylül’de ikinci dalga başlangıcı ekonomilerde büyük risktir. Salgınla mücadele bir ülkenin bütün insanlarının katılımıyla gerçekleşir. Halkımız tedbirlere uyarak bütün ülkemizin iyiliğine katkıda bulunduğunu idrak ediyor.”

Haber Merkezi

 

Etiketler ; güncel haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web