Denizli 31°C
15 Ekim 2019 - Salı

BAKAN ERSOY SİLLYON ANTİK KENTİNDE

2019-09-23 13:13:59 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
BAKAN ERSOY SİLLYON  ANTİK KENTİNDE

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Antalya Serik İlçesi’nde bulunan ve Pamukkale Üniversitesi adına Dr. Murat Taşkıran başkanlığındaki bir ekiple çalışılan Sillyon Antik Kenti’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a bu ziyaretteAntalya Vali Yardımcısı Atıf Çiçekli, Serik Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı eşlik etti. Bakan Ersoy ve beraberindekilere, Antik Kent Araştırma Başkanı Dr. Murat Taşkıran, Sillyon’da sürdürülen çalışmalar ve yakın tarihte yapılması planlanan projeler hakkında bilgi verdi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğünün izni ile 2009 yılında, Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından başlatılan araştırma ve inceleme faaliyetlerini2018 yılından itibarenArkeoloji Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Murat Taşkıran ve ekibi yürütüyor. Yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Dr. Taşkıran şunları kaydetti: “Helenistik, Roma, Bizans ve Anadolu Selçuklu dönemi eserlerini bünyesinde barındıran antik kente dair; yapılan araştırma ve inceleme çalışmaları ile erken evresinden terk edildiği döneme dek tarihsel sürecine ait tüm detayların, saptanmasıhedefleniyor. Çalışmalarımızda bizlerden her anlamda desteklerini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Serik Kaymakamlığına, Serik Belediye Başkanlığına,Koç Üniversitesi Sunan İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezine,Türk Tarih Kurumuna, Pamukkale Üniversitesi Yönetimi ve Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Bağ’a, başta şahsım ve ekibim adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

İki antik şehir yani Perge ve Aspendos arasında yer alan bu şehir, yamaçları neredeyse tamamen dik, düzlük bir tepede kurulmuştur. Bu tepe, olağan dışı fiziksel yapısıyla uzaktan bile görülebilen Sillyon Antik Kentine Turizm Bakanının ziyareti bu alanda yapılan çalışmaların gelişimi için önemli bir ziyaret olarak değerlendiriliyor.

 

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web