Denizli 20°C
27 Mayıs 2020 - Çarşamba
ARAP YARIMADASI’NIN GÖZÜ DENİZLİ TEKSTİLİNDE

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi iş birliğiyle gerçekleştirdiği ‘A Bridge Made of Home Textile’ organizasyonu ile Körfez ve Arap ülkelerinden gelen yaklaşık 30 ithalatçı firmanın temsilcisini Denizlili tekstil üreticileri ile bir araya getirdi.

Güney Ege Kalkınma Ajansı, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi iş birliği ile 28-29 Kasım 2019 tarihlerinde Denizli tekstilinin Körfez-Arap ülkelerinde yeni pazarlarla iş bağlantıları sağlaması amacıyla ‘A Bridge Made of Home Textile’ adlı B2B (ikili iş görüşmesi) etkinliği düzenledi.

300’e yakın ticari görüşme yapıldı.  

Denizli’de bir otelde gerçekleştirilen B2B etkinliğine DENİB ve DETGİS’in de katkı sağladı. Suudi Arabistan, Yemen, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Sudan’dan gelen yaklaşık 30 ithalatçı firmanın temsilcisi Denizlili tekstil üreticileri ile buluşturuldu. Denizli’nin tekstil ve hazır giyim sektörünün artan pazar arayışına alternatif çözüm bulmak ve yeni ülkelerle, alıcılarla iş bağlantıları kurabilmelerine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen etkinliğe yaklaşık 30 ithalatçı firma katıldı. İkili iş görüşmesi etkinliğinde Körfez, Arap ülkeleri ticaret heyeti yetkilileri, Denizli’den 40’a yakın tekstil firması temsilcisiyle eşleştirilerek 300’e yakın ticari görüşme yaptı.

“Denizli’nin tekstil sektöründeki potansiyeli etkin biçimde tanıtıldı”

Etkinliğe, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Körfez Arap Ülkeleri Temsilcisi Dr. Mustafa Göksu, GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Değirmenci’nin yanı sıra Denizli’de tekstil sektörüne yön veren iş dünyasının temsilcileri ile ekonomi alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Yabancı alım heyeti ile Denizli firmalarının eşleştirilmeleri konusunda DENİB destek verirken, Körfez ve Arap ülkeleri heyeti, etkinlik tarihinde DETGİS’in organize ettiği FashionWeek kapsamındaki defileye de katıldı. Etkinlikte Denizli’nin tekstil sektöründeki potansiyelinin etkin biçimde tanıtılması sağlandı.

“Denizli 2 bin yıldır üreten ve ihracat yapan bir şehir”

Toplantıya katılan Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ali Değirmenci de Denizli’nin Türk ekonomisindeki yerinin önemine değinerek, “İnşallah bu tanışma vesilesiyle olan toplantı karşılıklı iş birliği ve yatırıma dönüşecektir. Çünkü Denizli’nin tarihsel kökenine baktığımızda, Denizli 2 bin yıldır üreten ve ihracat yapan bir şehir” dedi.

Etkinliğin ikinci günü B2B görüşmelerinin gidişatı kapsamında isteyen alım heyeti temsilcileri ilgilendikleri tekstil firmalarını ziyaret edecekler. Bunun yanında ticaret heyetine Denizli’nin tarihi, kültürel çeşitliliğini tanıtmak amacıyla şehir merkezi ve Pamukkale-Hierapolis’e tanıtım turu da düzenlenecek.

İHA


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web