Denizli 31°C
22 Eylül 2020 - Salı

AKTARLAR’DA YOĞUNLUK YAŞANIYOR

2019-12-14 12:39:51 |
Haber Merkezi
AKTARLAR’DA YOĞUNLUK YAŞANIYOR

AKTARLAR’DA YOĞUNLUK YAŞANIYOR

AKTARLAR’DA YOĞUNLUK YAŞANIYOR

Soğuk havaların kendini hissettirdiği mevsimlerde Denizlililer alternatif tıp olarak nitelendirilen aktarların yolunu tutmaya başladı.

Havaların soğumasıyla birlikte Denizlili vatandaşlar gereksiz ilaç kullanımından ziyade aktarı tercih etmeye başladı. İlginin yoğun olduğu aktarlarda a dan z ye her çeşit doğal bitki özleri, kurutulmuş bitkiler, bitki yağları, baharatlar ve doğal el yapımı sabunlar bulunuyor. Kimi zaman destekleyici kimi zaman da tedavi amaçlı kullanılan aktardaki ürünlere halkın ilgisi her geçen gün artıyor. Müşterilerin kulaktan dolma bilgilerle aktara gelip karışım yapmalarının kimi zaman tehlikeli olabileceğini belirten yıllardır aktarlık mesleğini icra eden Ali Beyazıt, “Aktara gittikleri zaman her karışımı almasınlar, örneğin hibisküs yanına ada çayı koyuyorlar biri acı biri ekşi ikisi karıştığı zaman fayda vermemeye başlıyor. Karışımları bilinçli kişilerden gelip yaptırsınlar. Mesela bir karışımımız var içinde zencefil, kuşburnu, elduran çayı ve hibisküs var bu bağışıklık sistemini güçlendiriyor" dedi.

"PROPOLİS BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR”

Çocuklar için propolisin çok faydalı olduğunu belirten Beyazıt, “Özellikle küçük çocuklar için propolis çok daha faydalıdır. Propolisin sıvısını veriyoruz. Bunu suya 6-7 damla damlatıyorlar onu içiyorlar, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve buna ek kemik gelişimini de sağlıyor” diye konuştu. Aktar piyasasının iyi yönde gelişme gösterdiğini belirten Ali Beyazıt, “İnsanlar artık bilinçlendi. Özellikle televizyonda bu konuların bilgilerinin verilmesi ile bize rağbet baya arttı. Bu konuda en çok sattığımız ürünlerden bir tanesi de zencefil” diye konuştu.

Aktardan genel olarak ıhlamur, ada çayı, kış çayı, ve kuru üzüm aldığını belirten Halime Katık ise “Çocuklar için iyi oluyor kışın bu çayları içirmek. Ufakken içirmek daha iyi oluyor büyüyünce içmiyorlar küçükken alıştırmak gerekiyor. Aktardan almamın sebebi daha taze daha güvenilir olduğu için tercih ediyoruz" şeklinde konuştu. İHA


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web