Denizli 34°C
25 Eylül 2018 - Salı

AGD VE ÖĞ-DER’DEN HİCRİ YILBAŞI MESAJI

2017-09-21 09:22:55 |
Haber Merkezi
AGD VE ÖĞ-DER’DEN HİCRİ YILBAŞI MESAJI

Anadolu Gençlik Derneği ve Şuurlu Öğretmenler Derneği tarafından yapılan açıklama yapıldı. Açıklamada; “21 Eylül 2017 Perşembe günü 1 Muharrem 1439 olup Müslümanların Hicri yılının ilk günüdür. Geçen yıl Diyanet İşleri Başkanlığımız Hicri Takvim konusunda çalışma yürütmüş ama bir türlü yürürlüğe koyamamıştı. Bizler Anadolu Gençlik ve Şuurlu Öğretmenler Derneği olarak, Diyanet İşler Başkanlığımıza çağrıda bulunuyoruz. İslam toplumunun takvimi olan Hicri Takvimini acilen yürürlüğe koyunuz” denildi.

Anadolu Gençlik Derneği ve Şuurlu Öğretmenler Derneği tarafından yapılan açıklamada; “Herkesin bildiği gibi Türkiyenin Batılılaşma sürecinde Hicri takvim yürürlükten kaldırılmıştı, bir nevi Müslümanların İslam dünyası ile olan bağları koparılmıştı. Anadolu Gençlik Derneği ve Şuurlu Öğretmenler Derneği Denizli Şubesi Olarak, Diyanet İşleri Başkanlığımızın geçen yıl başlatmış olduğu  Hicri Takvim çalışmasını olumlu buluyor, İslam dünyası arasındaki ayrılıkların bitmesine ve islam birliğinin kurulmasına vesile olmasını diliyoruz. Hicret medeniyetimizin en önemli temellerinden birini teşkil eder. Müslümanları kendi benliğine kavuşturan, Hakk’ın batıla karşı galibiyetinin en güzel sayfalarından birini gösteren, zulüm dünyasından sıyrılıp, saadet içeren yeni bir adil dünya düzeni içinde yaşamak amacıyla Peygamber Efendimizce gerçekleştirilen, Mekke’den Medine’ye hicretini, başlangıç kabul eden Hicri takvimdir.  Hicretten itibaren Peygamber Efendimiz ve ashabı dine hizmet etmek için İslam devletini kurmuşlardır. Hicri Takvim Müslümanların işlerine gayri müslimlerin takvimini bulaştırmam." Diyen Halife Hz Ömer zamanında yürürlüğe konmuştur. Hicret, yakan, yıkan, yok eden zalimler var oldukça kıyamete kadar devam edecektir.

 

Hicret, haramlardan, helallere yalanlardan doğrulara, kötülüklerden iyiliğe, zulümden adalete geçmektir.   Anadolu Gençlik Derneği ve  Şuurlu Öğretmenler Derneği  Denizli Şubesi olarak diyoruz ki; Bütün iletişim araçlarımızı kullanarak hicri yılbaşımızı herkese duyuralım. Bu duygu ve düşüncelerle hicri yeni yılımızı tebrik eder; şahsımız, aile etrafımız, memleketimiz, milletimiz ve bütün İslam alemi için maddi-manevi hayırlara, bereketlere vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederiz. Not: 21 Eylül Perşembe günü Şehrimizin bazı noktalarında Hicri Takvim dağıtımı gerçekleştirilecek” denildi. HABER MERKEZİ

Etiketler ; güncel haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web