Denizli 15°C
26 Ocak 2020 - Pazar

ADA GOLD’DA YÜZDE 10 İNDİRİM

2019-07-18 06:34:43 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
ADA GOLD’DA YÜZDE 10 İNDİRİM

Denizli Sarraflar ve Kuyumcular Esnaf Odası Başkanı Yıldırım, “Horoz Gazetesi’nden gelen herkese işçilik ürünlerinde Ada Gold’da yüzde 10 indirim yapılacak. Ayrıca Ada Gold’da düğün alışverişi yapan bütün çiftlerimize Zeybek Oyunu kursu verilecektir” dedi.

Düğün sezonun başlamasıyla birlikte kuyumculuk sektöründeki bir hareketlendirmeyi değerlendiren Denizli Sarraflar ve Kuyumcular Esnaf Odası Başkanı Yusuf Yıldırım, “Ne yazık ki iç siyasetteki hızlı değişmeler ve gerginlik, İstanbul Seçimleri. S400 krizi, onun yanında dünya da yaşanan global sıkıntılar derken fiyatlar aniden yükselmeye başladı. Bu da bizim son iki sezondur talihsizliğimiz nedir; tam sezon başında fiyatlar yükseliyor ve işlerimizi olumsuz yönde etkileniyor.  Alım gücüne bağlı bir durum olduğu için işimizi dolayısıyla ciroları etkiliyor. İnsanlar 4-5 bilezik alabilecekken 1-2 tane alıyor. 30-40 gramlık bir set alacakken 10-15 gramlık sete düşürmeye başlıyor. Dolayısıyla bizim işimize yansımaları olumsuz oluyor” dedi.

TÜRK HALKI ALTINDAN VAZGEÇEMEZ!

Türk halkının da şöyle bir durumu var altından vazgeçemediğini sözlerine ekleyen Başkan Yıldırım, “Hem tasarruf anlamında hem de düğünlerde takı anlamında altın vazgeçilmez bir tercih. Nitekim az da olsa herkes gelinine, oğluna bir şeyler takmak istiyor. Haziranın ortasında başlayıp Eylülün 15’i okulların açılmasına kadar işlerimizde diğer aylara oranlar biraz daha fazla hareketlenme yaşanıyor. Bunun yanında Türkiye’ye gelen gurbetçilerimizin aldıkları altınlarla piyasa biraz daha ısınıyor. Çünkü onlarında orada altın ihtiyacı oluyor, kendileri de düğün yapıyor ya da burada düğün yapıyorlar.”

31,10 GRAM ALTIN 4 YÜZ 50 DOLAR

“Düşündüğümüzde altın fiyatları ülkeden ülkeye değişmez bir şeyler sadece sizin para biriminizle alakalıdır. Altının uluslar arası bir hesaplama sistemi vardı. Bu ONS olarak anılır. 31.10 gram altına tekamül eder ve çarpımı da dolarladır.  Neden yaşadıkları memleketten değil de Türkiye’den altın alışverişi yapıyorlar dediğimiz de bunu daha iyi anlayabiliyoruz. Avrupa’ya bakarsanız 1 gram altın 37 Euro, Dolara olarak düşünürseniz 42 Dolara, Türk Lirasına bakarsanız 260 liraya tekamül eder. Aslına bakarsanız aynı birime denk geliyor. 31 gram altın bin 4 yüz 50 dolar şu an da ve dünyanın her yerinde bin 4 yüz 50 dolar. Ama işte bizde bu parayı Türk lirasına çevirdiğimizde çok ciddi bir rakam çıkıyor.”

TÜRKİYE’DEKİ TAKI ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞMELİ

Gösteriş meraklısı düğün konseptlerinin tarih olduğunu ifade eden Başkan Yıldırım, “Evlenecek çiftlere tavsiyem makul derce de az ve öz, şık fiyatı uygun takılar tercih etsinler. Bizler zaten onlar için uygun olan takıları ve hediyelikleri elimizden geldiği kadar onlar için getirmeye çalışıyoruz.Bildiğimiz o kolun bir başından bir başına bilezik dönemi bence bitmek üzere bence.. Bence o kısım artık tasarruf kısmına girmeye başladı. Çünkü genç kızlarımız onları tercih etmiyor artık. Kolda koca koca, sarı sarı altınlar çok demode gönüyor. Bunun yerine daha kibar, daha naif, daha şık ürünler istiyorlar. Bunun yanında tasarımı olan şeyler tercih konusu haline gelmeye başladı. Bizlerde yeni nesil evlenecekler için onların istek ve zevklerine uygun daha çok tercih edilen gözde koleksiyonlar hazırlayarak çiftlerimize hizmet vermeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

KUYUMCUDAN, 30-40 BİN KİRAYA ÇIKILACAK DİYE BİR KURAL YOK

Evlenecek çiftler  için altın sektörünün diğer sektörlere oranla daha karlı olduğuna dikkat çeken Başkan Yıldırım, “Altın yatırımlarının diğer sektörlere oranla daha karlı. Ben de oğlumu yeni evlendirmiş ve bu döneçten geçmiş biri olarak, kuyumculuk sektörü diğer sektörlerin yanında ucuz bile kalıyor. Bir mobilyacılık sektörüne baktığımızda 50 bin lirayla da çıkma ihtimaliniz var 10 bin lirayla da… Bunun yanında bir beyaz eşyada 10 bin lira harcama 30 bin lira da harcayabilirsiniz. Ama kuyumculuk sektörünün ortalamasını aldığımızda 100 bin liraya da çıkmazsınız. Bu rakam sizi 20 bin de 30 bin de kalırlar. Bizim sektörde zarar olayı olmaz. Mesela geri dönüşümde en fazla yüzde 10 yüzde 20 eksikle anında nakde çevrilir altın.  Fakat söz konusu mobilya gibi eşyalar olunca değer çok düşüyor.”

HEM YATIRIM YAPIN HEM TAKIN

Kuyumculuk sektörünün kendi içinde iki gruba ayrıldığını açıklayan Başkan Yıldırım, “İlki takı gurubu ve takı gurubunda işçilik var. Bu grubu kısa vadede satmayı düşünmeyeceksiniz. Takı olarak alacaksınız zevkinize göre bir miktar zarar etmeyi göze alarak daha sonrasında satabilirsiniz. İkincisi de tasarruf grubu dediğimiz bebek altını ve üst gurupları ile bilezikler var. Bunlarında yüzde 2-3 ile geri dönüşümünü sağlarsınız. Hatta altın yükselirse çok kısa sürede o açığı da kapatır ve kara bile geçersiniz.”

BOL BOL BİLEZİK ALIN

Altın üzerinden yatırım yapacaklara tavsiyelerde bulunan Başkan Yıldırım, “Altının şu an gram fiyatının 260 lira olduğuna bakmayın en kısa süre içinde 300 Türk Lirası olur.  Ata Çeyreği düşündüğümüzde de 5 Yüz Türk Lirasını geçer o zaman. Gram ve çeyrek altında sadece alış ve satış dediğimiz olay var. Ata çeyrekte 5-6 Türk Lirası fark ederken gram altında 3-4 lira fark ediyor alım ve satımda. Bilezikte de gramda da2-3 lira fark ediyor. Bu gruplar tasarrufa yönelik gruplar. Kara geçmek için ben müşterilerimizin bol bol bilezik almalarını yeğlerim.  Bileziğin dışındaki grubu devlet kendi darphanesinde basıyor.  Sonuçta içindeki altının haricinde aldığı bir katkı var. Bizim bunu devlete ödemimiz gerektiği için 3 lira 5 lira ne kadarsa biz bunu zaten vatandaştan alıyoruz. Bu duruma müdahale etmemiz söz konusu değil.  22 ayar bilezik düşünün. Biz bunu kendimiz ürettiğimiz için işçilik fiyatının dışındaki harici fiyatı biz belirliyoruz. İstersek bunu bir lira da yapabiliriz 5 lira da yaparız. Denizli’deki kuyumcularda bu aralık 1-2 lira arasında geziyor” ifadelerini kullandı.

HOROZ GAZETESİ’NDEN GELENE YÜZDE 10 İNDİRİM

Horoz Gazetesi okurlarına bir de jest yapan Başkan Yıldırım, “Horoz Gazetesi’nden gelen herkese işçilik ürünlerinde Ada Gold’da yüzde 10 indirim yapılacak. Ayrıca Ada Gold’da düğün alışverişi yapan bütün çiftlerimize Zeybek Oyunu kursu verilecektir.  Eşim Denizli Halk Eğitim’den Emekli Dans Öğretmeni Ayşegül Yıldırım. Bu fikir kendisinden çıktı. Bu da bizde gençlerimize küçük bir hediye olsun.  Evleneceklere ve yatırım yapmak isteyenlere her türlü yardımcı oluruz. Buyurup gelsinler.”

ADA GOLD’DA YÜZDE 10 İNDİRİM

ADA GOLD’DA YÜZDE 10 İNDİRİM

Etiketler ; güncel haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web