Denizli 39°C
06 Temmuz 2020 - Pazartesi

ACİL NUMARALARI EZBERLEYİN

2019-06-08 06:33:27 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
ACİL NUMARALARI EZBERLEYİN

Denizli Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, orman yangınlarına karşı vatandaşları uyardı. Korucu, “Mesirelik alan dışında vatandaşlardan ricamız ateş yakmasınlar. Yaktıkları ateşi söndürmeden ve söndüğünden emin olmadan bölgeden ayrılmasınlar. Bütün vatandaşlarımız acil numaraları ezberlesin. Ormanlarımız yok olmasın” dedi.

Havaların ısınmasıyla birlikte ormanlık alanlarda atılan cam ve envanteri bir çok maddenin güneş ışığından doğan yansımayla yangına sebep olduğu gibi doğrudan insan eliyle çıkan yangınlarda mümkün… Son olarak Acıpayam Sanayi Sitesi olarak anılan alanda çıkan yangın beraberinde tartışmaların fitilini ateşledi. Henüz nedeni bilinmeyen nedenle çıkan yangınla alakalı konuşan Denizli Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, “Yangın ihbarı tarafımıza iletildiğinde arazöz ve itfaiye araçlarıyla yangına hem havadan hem karadan müdahale ettik.  Zaten yangını Allahtan vatandaşlar fark etmiş. Dumanı görünce direk itfaiyeyi ve orman ekiplerini aramışlar. Ekiplerde kısa sürede olay yerine giderek yangına müdahale etmiş. Yangının tamamen kontrol altına alınması 2 saat gibi bir zamanı bulmuş. Şu an da soğutma çalışmaları devam ediyor” dedi.

Yangının bıraktığı zararın en kısa sürede telafi edileceğini de sözlerine ekleyen Müdür Korucu, “Zaten soğutma çalışmaları başlatıldı. Zararın tespiti için soğutma çalışmalarının son bulması gerekiyor. Şimdi yangının ne şekilde çıktığını bilmiyoruz. Öncelikle bunun ortaya çıkması lazım. Doğal sebepler mi insan hatası mı bu belirlenmeli. Biz daha sonrasında toprağın yenilenmesi ve bölgenin envanterine uygun ağaçlandırma çalışması başlatacağız” diye konuştu.

KORUCU VATANDAŞLARI UYARDI

Olası orman yangınlarında vatandaşların çok dikkatli olması gerektiğini dikkat çeken Müdür Korucu, “Mesirelik alan dışında vatandaşlardan ricamız ateş yakmasınlar. Yaktıkları ateşi söndürmeden ve söndüğünden emin olmadan bölgeden ayrılmasınlar. Ormanlar bizim yaşam alanımız, ciğerlerimiz konumunda. Ormanlar biterse hayat biter. Siz sanıyor musunuz ki sadece ağaç yanıyor. Ağaçla birlikte başka bitki örtüleri, canlılar, toprak zarar görüyor. Yangının etkisiyle havaya giden karbon monoksit gazı iklimi etkiliyor. Yanan bitki örtüsünün ve toprağın kendine gelmesi yıllar alıyor ki bir ağacın yetişmesi insan ömrü kadar” şeklinde konuştu.

BU NUMARALARI EZBERLEYİN

Olası bir yangın durumunda ihbarın nerelere yapılacağı konusunda da konuşan Müdür Korucu, “Farz edelim bir bölgede yangın gördünüz ve ihbar etmeniz gerekiyor. Nereleri arayabilirsiniz bunları iyi bilin. Orman yangın için 177, Alo Yangın için 110, bölge jandarma için 156 arayarak ihbar yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı. Yasemin Orhan- Özel Haber

Etiketler ; güncel haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web