Denizli 34°C
18 Eylül 2020 - Cuma

71 YAŞINDA HALA DEMİR DÖVÜYOR

2020-01-18 10:48:55 |
Haber Merkezi
71 YAŞINDA HALA DEMİR DÖVÜYOR

71 YAŞINDA HALA DEMİR DÖVÜYOR

Denizli Demirciler Caddesi’nde yıllardır Demirci olan 71 yaşında Ali Öztürk, ilerlemiş yaşına rağmen demir dövmeye devam ediyor.

60 yıldır çekiç sallayan Ali Öztürk ilerlemiş yaşına rağmen çalışmaya devam ediyor. Mesleğe çocuk yaşlarda başlayan Ali Öztürk, hala döverek yaptığı ürünler ilgi görüyor. Geleneksel mesleklerden bir tanesi olan Demirciliği ilk günkü gibi şevkle çalıştığını söyleyen Öztürk, “Nacak, Balta, Keser ve pek çok aleti döverek Demir ocakta kızdırarak 1000 derece sıcaklıkta şekil veriyoruz.  Fabrikasyon işlerin yoğunlaşmasıyla birlikte bizim işlerimizde azalma oldu. Geçmişte 47 tane demirci vardı. Şu anda bir elin parmaklarını geçmeyecek duruma geldi” diye konuştu.

Vatandaşların isteği doğrultusunda “El yapımı imalat yapamaya devam ediyoruz. Orijinal çelikten ürünlerimizi yapıyoruz. Bir ürünü bir saatte yapabilecek durumdayız. Meslek incelikli bir meslek olduğu için dikkat gerektiriyor. Doğru bir şekilde dövmek ve suyuna dikkat etmek gerekiyor. Bu demircilik mesleği, çok ince bir meslektir. Biz burada susta demirini döverek satır haline getiriyoruz. Satırları ve Keserleri dayanıklı olması için itinalı bir şekilde yapıyoruz. Uzun ömürlü kullanmak isteyen vatandaşlarımız mutlaka bizi bulur” diye konuştu.

60 yıldır bu işle ömrünü geçrdiğini dişle getiren Öztürk; “Sabah ezanı sonrasında işimin başına ocağımızın başına geçerim. Biz burada yıllarımızı verdik. Sağlığım elverdiği sürece bu işi yapmaya devam edeceğim. Tabiki arkamızdan gelen çıraklar ustalar olmadığı için üzülüyoruz. Ancak zaman değişiyor. Bu zamanın değişmesiyle birlikte bu mesleklerde yok oluyor” dedi. Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web