Denizli 38°C
25 Haziran 2019 - Salı

2020 İÇİN TAM DESTEK

2019-04-16 14:22:34 |
Gökhan Karaıslı
2020 İÇİN TAM DESTEK

TÜRSAB Pamukkale BYK Başkanı Turan Köseoğlu, 2020’nin Pamukkale yılı ilan edilmesi için tüm şehri desteğe çağırdı. Köseoğlu, Denizli’nin iç turizmde parlaması ve atağa geçmesi için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini söyledi ve önerilerini sıraladı.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Pamukkale Bölge Yönetim Kurulu, 10-17 Nisan Turizm Haftası nedeniyle basınla bir araya geldi. Denizli Konağında yapılan toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı Turan Köseoğlu ile kurul üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Denizli’nin potansiyel açısından çok değerli hazinelere sahip olduğunu aktaran Köseoğlu, 2020’nin Pamukkale yılı ilan edilmesi için şimdiden çalışmalara başlanması gerektiğine dikkat çekti. 2018’nin Çanakkale, 2019’un da Göbeklitepe yılı ilan edildiğini açıklayan Köseoğlu, Çanakkale ve Şanlıurfa ve civar şehirlerde tüm otellerin dolu olduğunu açıkladı.

DENİZLİ NEDEN ESKİŞEHİR OLMASIN

2020’nin Denizli için fırsat olduğunu açıklayan Köseoğlu, “Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020 yılı Pamukkale yılı ilan edilmeli. Biz bunu talep ediyoruz. Bu bizim için çok önemli. Pamukkale’si, termal turizmi, doğa turizmi ve tarih turizmi ile çok çeşitli turizm odaklarımız var. 2018’de Çanakkale’de şimdi ise Göbeklitepe’nin olduğu Şanlıurfa’da ve çevre illerde boş yer bulunmuyor. Aynı heyecanı biz de yaşamak istiyoruz. Denizli dediğim gibi çok çeşitli turizm odaklarına sahip. Denizli neden Eskişehir olmasın diyoruz” dedi. 

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYACAK

Bunun için de topyekun bir mücadele göstermemiz gerekiyor. Öncelikli hedefimiz Denizli’nin tanıtımına hız vermek. TÜRSAB olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. 2020 öncesinde de sektörün tüm paydaşlarının bir araya gelmesiyle ortak bir çalışma yapmamız gerekiyor.

3 ROTA OLUŞTURULDU

Bizim önerimiz sadece Pamukkale özelinde değil tüm il genelinde bir tanıtım çalışması yapmak. Bu amaçla 3 rota oluşturduk. Babadağ, Buldan, Sarayköy ve Güney rotası, Kaklık, Çal ve Çivril rotası ile Tavas, Kızılcabölük, Çameli, Kale ve Acıpayam rotaları olmak üzere 3 rota belirledik. Bu rotalar üzerinde çalışmalar yapabiliriz. Bunun yanında gastronomi turizmi de son dönemde popüler. Babadağ Keşkeği, Denizli Kebabı, Kale Pidesi ve Tavas Baklavası tanıtılmaya değer yöresel lezzetlerimiz arasında yer alıyor.

TURİZM EYLEM PLANI OLUŞTURULMALI

Bir diğer önerimiz de Pamukkale Maratonu adı altında bölgeyi sporla tanıtabilecek, sporsal faaliyetler oluşturmak. Bu sadece bir öneri. Bunun yanında Denizli Büyükşehir Belediyemize büyük iş düşüyor. En kısa zamanda Denizli’nin Kültür ve Turizm Eylem Planının hazırlanması gerekiyor.

KONAKLAMA SORUNU VAR

Tüm bunların yanında bölgemizde bir konaklama sorunu var. İlimize gelen turistler konaklamadan günü birlik turlarla ilimizden ayrılıyor. Bu turistlerin en az 3 gün konaklaması gerekiyor ki biz onları farklı noktalarda Denizli’yi tanıtma ve ilçelerdeki turizm potansiyelini tanıtma şansımız olsun” dedi. Gökhan KARAISLI

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web