Denizli 31°C
20 Eylül 2020 - Pazar

12 sene önce çalındı hala bulunamadı

2020-02-13 09:47:22 |
Haber Merkezi
12 sene önce çalındı hala bulunamadı

Pamukkale’de 2008 tarihinden önce suyoluna ait Roma döneminden kalma kabartma çalındı. Pamukkale Üniversitesi’nden Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Celal Şimşek’in konuyla ilgili sosyal medya paylaşımı ise konunun tekrar gündem olmasına sebep oldu. Kültür ve Turizm İl Müdürü Turhan Veli Akyol ise konuyla ilgili açıklama yaptı.

Roma dönemine ait Karahayıt-Hierapolis suyolu üzerindeki yer alan kabartmalar kimliği belirsiz kişiler tarafından 2008’den önce çalındı. Yaklaşık bir metre eninde ve yarım metre yüksekliğindeki kayanın çalınmasını Prof. Dr. Celal Şimşek’in sosyal medya hesabına taşıması ise kafa karışıklığı yarattı. Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şimşek konuyla ilgili sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Prof. Dr. Şimşek, “Bugün çok üzüldüm. Karahayıt-Hierapolis su yolu üzerinde yer alan bu kabartma maalesef çalınmış. Tek yayın benim yazdığım. İnşallah bulunur” dedi. Ayrıca Prof. Şimşek “Sağ tarafında Artemis, solunda Apollon Kitharodos ve Dionysos tokalaşması betimlenen kabartma. Karahayıt 1917 nolu parselin yakınındaki kayada. Yüksekliği 60, genişliği 97 santimetre. Kaya üzerinde ve yerden yüksekliği 3 metre” ifadelerinin yer aldığı metni de paylaştı.

O ESERİN EN AZ 12 SENE ÖNCE ÇALINDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Konuyla ilgili Turhan Veli Akyol “Hocamız konuyu geç fark etmiş. Bahse konu olan kabartma 2008 tarihinden bile önce çalınmıştır. Tutanak 2008 yılına aittir. Hocamızın bu konudaki hassasiyeti, yayıncının tek kendisi olması. Çalınan tarihi eserin bulunması için çalışmalarımız devam etmektedir. Kültür varlıklarımızı korumak bizler için çok önemli. Bunlar Denizli’mizin yaşayan tarihi” dedi.

Karahayıt Kabartması’nda üç figür bulunuyordu. Sağda Efes Artemis Kült Heykeli, Solunda Apollon Kitharodos ve Dionysos Tokalaşması betimlenmişti. Yüzeysel olarak işlenmiş kabartmada figürlerin yüz, elbise ve tokalaşan elleri aşınmıştı.

Kubilay Y. GERBOĞA


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web