Denizli 27°C
16 Ekim 2019 - Çarşamba

105 bin sazan tatlı sularda

2019-07-12 07:13:31 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
105 bin sazan tatlı sularda

Denizli’de tatlı sulardaki balık sayısını arttırmak için Antalya’da üretilen 10 bin adet tatlı su sazanı akarsu ve göllere bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan  2019 Yılı Balıklandırma Programı çerçevesinde; Denizli'ye, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Ünitesinde üretilen 105 bin adet yavru sazan balığı getirilerek göl ve göletlere bırakıldı. Son dört yılda İlimizdeki göl ve göletlere bırakılan sazan balığı yavru sayısı yaklaşık 450 bini buldu.

BALIKÇILAR İÇİN GELİR KAYNAĞI

Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bakanlık olarak, su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla projenin yürütüldüğünü açıkladı.  Erkaya, “Anadolu’muzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı, hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olan bu balıklar ülkemizdeki göl ve göletlere bırakılmaktadır” dedi.


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web