Denizli 12°C
28 Ocak 2020 - Salı

+1 ile 1 adım öndeyiz

2019-11-27 16:06:08 |
Gökhan Karaıslı
+1 ile 1 adım öndeyiz

SOBİT (Sosyal Bilgiler Grubu) down sendromlu çocuklarla etkinliklerine devam ediyor.

Denizli SOBİT Üyelerinden Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretmen adayları; Burak Halak, Şenay Sönmez ve Rabia Özdemir, Down Cafe’de düzenledikleri haftalık etkinliklere devam ediyorlar.

On haftalık bir projeyle down sendromlu çocukların başlattıkları etkinlik bu hafta da başöğretmen Atatürk portresi çalışmasıyla tamamlandı.

SOBİT Üyelerinden Burak Halak “Gözlemlerimiz sonucunda down sendromluların resim yapmayı, sporu ve dans etmeyi sevdiklerini belirledik. Biz de on haftalık etkinlik programımızı bunlar üzerine planladık. Bu hafta öğretmenler günü vesilesiyle çocuklarımızla Başöğretmen Atatürk portresi süslemesi yaptık ve çocukların kendi yazılarının olduğu karton çiçekler hazırladık. Projemizin tamamlanmasına iki hafta kaldı. Önümüzdeki haftalarda da kış konulu resim çalışması, tişörtlerimize isin yazdırma ve el baskısı etkinliği yapacağız.

Amaçlarının Down sendromluların topluma yabancı olmadıklarının ve toplumun birer bireyi olduklarını göstermek ve kabullendirmek olduğunu söyleyen SOBİT üyeleri, on haftalık çalışmayla down sendromlular ve toplum için farkındalık yaratmaya çalıştıklarını kaydettiler.

Haftalık etkinlik programlarını belirlerken uzun gözlemlemeler sonucunda down sendromu yaşayanların fazla kilo şikayetlerinin olduğunu ve çok hızlı bir şekilde dikkatlerinin dağıldığını tespit ettiklerini kaydeden Halak, “Çok fazla telefonla oynuyorlar ve bazıları da çok çekingen. Bu rahatsızlıkların giderilmesinde ve topluma yabancılaşmadan hayatlarına devam edebilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Bizler onları ne kadar kendimizden kabul edersek, onların da bizimle daha iç içe yaşayabilmeleri mümkün olur” dedi.

+1 ile 1 adım öndeyiz

+1 ile 1 adım öndeyiz

Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web