Denizli 28°C
23 Nisan 2018 - Pazartesi

ZEYBEKCİ, KATARLI MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

2017-07-13 11:40:36 |
Haber Merkezi
ZEYBEKCİ, KATARLI MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Casim bin Muhammed Al Sani ile makamında bir araya geldi. Bakan Zeybekci, Katarın gerek günlük gerekse uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaların süreceğini açıkladı.

Ekonomi Bakanlığı’nda önce başbaşa görüşen iki bakan birlikte kameralar karşısına geçti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,  kardeşliğini birçok fırsatta göstermiş iki ülkenin ekonomi bakanları olarak sürekli görüştüklerini belirtti. Bakan Zeybekci, Türkiye'nin amacının sadece Katar halkının acil ihtiyaçlarını karşılamak olmadığına dikkati çekerek, "Katar'a yapılan uygulamalar ve izolasyonla istenen ülkenin ihtiyaçlarının içeriden karşılanmamasıyla belki bir huzursuzluk yaratılmasıydı. Biz bunu da engelledik. Bugüne kadar 197 kargo uçağı, 16 tır ve bir de gemi ile Katarlı kardeşlerimizin günlük ihtiyaçlarını gördük." diye konuştu. Zeybekci, bundan sonra da Katar'ın gerek günlük gerekse uzun vadeli ihtiyaçlarının giderilmesi ile ilgili çalışmaların süreceğini bildirdi. Görüşmede bu yılsonuna kadar ve sonraki süreçte iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin yol haritalarının ele alınacağını anlatan Bakan Zeybekci, "Ticaret ve ekonomi herşeyin güzel olduğu ortamları sever. Katar ve Türkiye'nin barışçıl, kardeşçe, huzurlu ve öngörülebilir ortam içinde olmasını isteriz. Şu anda Katar'ın içinde olduğu durumun bir an önce ortadan kaldırılmasını ve her şeyin normale dönmesini, kardeşler arasındaki sorunun yine kardeşlik çerçevesi içinde bitmesini temenni ediyor ve istiyoruz." diye konuştu. Gerçek dostların "haydi" dendiğinde nereye ve niçin diye sormadığını belirten Bakan Zeybekci, bu anlamda Türkiye'nin de kardeş ülkelerin yanında hiçbir soru sormadan yanlarında olduğunun altını çizdi.

Konuk Bakan Al Sani de Katar'ın 5 Haziran günü ablukaya maruz kaldığını, kara, deniz ve hava sınırlarının kapatıldığını hatırlatarak, ülke olarak bu tip durumlara hazırlıklı olduklarını söyledi. Acil durumlar için sahip oldukları planı uygulamaya soktuklarını anlatan Al Sani, "Katar ekonomisi çok güçlü bir ekonomidir. Daha önce de bölgesel ve dünyadaki ekonomik krizlere karşı her zaman direnç göstermiştir." değerlendirmesinde bulundu.  Al Sani, ablukanın ilk saatlerinden itibaren Türkiye'den özellikle gıda malzemelerinin ithalatını zorluk çekmeden gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Bu arada en büyük teşekkürlerimi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, ayrıca Türk halkına ve dostum Nihat Zeybekci'ye olacaktır. Çünkü Türkiye, ilk saatlerden beri bizimle oldu, yardımımıza koştu” dedi. HABER MERKEZİ


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web