Denizli 31°C
22 Eylül 2020 - Salı

YERLİ 50 İTHAL 35

2019-12-14 12:41:28 |
Haber Merkezi
YERLİ 50 İTHAL 35

YERLİ 50 İTHAL 35

Yerli sarımsak rekoltesinde yaşanan düşüşler nedeniyle ithal sarımsak piyasaya sürüldü. Yerli sarımsağın kilosu 50 liradan satılırken ithal sarımsağın kilosu da 35 liradan satılıyor.

Yerli sarımsağın piyasada az olmasından dolayı fiyatlar uçarken, iç piyasaya sürülen ithal sarımsakta çare olmadı. Denizli Pelitlibağ Pazaryerinde yerli sarımsak 50 TL'den işlem görürken, ithal sarımsak ise 35 TL'den satışa sunuldu.  Yerli sarımsağın kilosunun 50 liraya çıkması vatandaşın alım gücünü düşürürken, satıcılar ise satışların iyi olmamasından şikayetçi. Pazar esnafı Şükrü Sayan, 20 yıldır sarımsak satışı yaptığını belirterek,  fiyatların hiç bu kadar uçtuğunu görmediğini söyledi. Sarımsağın Başkenti Kastamonu’da sarımsağın tarlada hastalıktan dolayı çürüdüğünü belirten Sayan,  “Az miktarda çıktığından dolayı çıkışa bağlı olarak esnafa da yansıyor, tüketiciye de yansıyor. Halden yüksek fiyata aldığımızdan dolayı mecburen bizde yüksek fiyata satmak zorunda kalıyoruz” dedi.

“SARIMSAĞI İTHAL ETMESEK FİYATI

100 LİRAYA KADAR ÇIKABİLİRDİ”

 

Hastalıktan dolayı yerli sarımsağın yeterince üretilmediğinden dolayı pazarlarda ithal sarımsakların revaçta olduğunu belirten Sayan, “Yerli sarımsak bu yıl yeterince piyasada yok.  Kazakistan’dan ithal olarak ülkemize gelmek zorunda kaldı. Böylelikle biraz olsun vatandaşa da uygun fiyatta satma şansımız oldu. Eğer ithal sarımsak getirtmeseydik, yerli sarımsağın fiyatı 100 liraya kadar çıkabilirdi. Bundan dolayı hem maliyet açısından hem de vatandaşın yükünü biraz olsun hafifletebilmek için ithal sarımsakta satmak zorunda kaldık” diye konuştu.

Oğuzhan YELGEN Özel Haber


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web