Denizli 24°C
31 Mayıs 2020 - Pazar

Üretimde Birinci İhracatta Üçüncü

2019-11-08 12:32:01 |
Haber Merkezi
Üretimde Birinci İhracatta Üçüncü

Dünyanın en büyük kekik üreticisi olan Denizli’de, üretimdeki zirve ihracatta yerini üçüncülüğe bırakıyor. Türkiye’de üretilen kekiğin yüzde 92’sinin üretildiği bölgede ürünleri alan firmaların başka illerden ürünlerini yurt dışına satması Denizli kekiğinin tanıtımında sorun yaşatıyor.

Tütüne alternatif olarak doğan ve yaklaşık 20 yıl içerisinde zirveye ulaşan kekik üretiminde bir hasat daha geride kaldı. Pamukkale, Buldan, Çal, Bekilli, Güney ve Tavas’ta 120 bin dekar alanda üretimi yapılan kekikte bu yıl 11 bin ton rekolte gerçekleşti. Kalite ve tat anlamında en kaliteli kekiğin yetiştirildiği Denizli, geçen yıl kekikten 120 milyon lira gelir elde etti.

İHRACATTA LİDER DEĞİL

Tarımın son dönemin en büyük yıldızı olan kekikte Denizli, dünyanın en büyük üreticisi konumunda yer alıyor. Pazar lideri Türkiye’den çıkan kekiğin yüzde 75’i Denizli’de üretiliyor. Türk kekiği, Amerika’dan Çin’e, Avrupa’dan Asya’ya dünyanın dört bir tarafına ihraç ediliyor. Üretimde ilk sırada yer alan Denizli, ihracat çıkışlarında ise üçüncü sırada yer alıyor. İzmir’in ilk sırada yer aldığı listede Manisa ikinci sırada. Üretimde ilk sırada yer alan Denizli’nin ihracat sıralamasında üçüncü olmasının en büyük nedeni ise üretilen kekiği alan firmaların aldıkları ürünü Denizli’de değil bu iki ilde yapması. 

DENİZLİ’DE TESİS YOK!

Denizli’de üretilen kekiğin yüzde 75’inin yurt dışına çıktığını açıklayan Merkezefendi Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, “Uzunpınar, Kurtlucan, Akdere ve Adıgüzeller barajı çevresinde bilyalı kekiği yetişiyor. İzmir Menemen Araştırma Enstitüsünde kültüre alınarak yetişen bilyalı kekiğin tohumları dağıtılarak bizim bölgemizdeki 120 bin dekarlık alanda Denizli’nin tamamında yoğun bir kekik sahası oluşturuldu. Bundan dolayı Denizli olarak kekik üretiminde 1. sıradayız. Denizli’de ihracatını gerçekleştirecek bir fabrika olmadığından dolayı ne yazık ki ürettiğimiz mahsulü İzmir’deki fabrikalara göndererek ihracatını gerçekleştirmekteyiz. Bu yönden zayıfız. Denizli’mize bu konuda daha çok yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorum. Üretim olarak çok iyiyiz. Ancak bu ortaya çıkan ürünün ticareti ve pazarlaması konusunda da kendimizi göstermeliyiz.” diye konuştu. Oğuzhan Yelgen-Özel Haber


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web