Denizli 37°C
09 Temmuz 2020 - Perşembe

Üç yıl aynı ürünü ekene destek yok

2020-01-15 10:25:18 |
Haber Merkezi
Üç yıl aynı ürünü ekene destek yok

Üç yıl aynı ürünü ekene destek yok

2018 üretim yılından başlamak üzere aynı tarlaya aynı tek yıllık bitkiyi 3 yıl üst üste ekenlere o tarladaki ürün için destek verilmeyecek. Bu yıl üreticiler üst üste arsasına aynı ürünü ekerse çiftçi desteklemelerinden yararlanamayacak.

Üreticilerin bu yıl bitkisel üretimde dikkat etmeleri gereken çok önemli bir uygulama var. Ekim nöbeti (münavebe) uygulaması kapsamında, 2018 üretim yılından başlamak üzere aynı tarlaya aynı tek yıllık bitkiyi 3 yıl üst üste ekenlere o tarladaki ürün için destek verilmeyecek. Resmi Gazete’nin 27 Mart 2018 tarihli sayısında yayınlanan “2018/17 Sayılı Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ” ile 2017’de başlayacağı duyurulan ancak daha sonra 2018’e ertelenen uygulama kapsamında, örtü altı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için mazot, gübre ve diğer bitkisel üretim destekleri ödenmeyecek.

Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, bu yıl üreticilerin çok dikkatli olması gerektiğini söyledi. Tek yıllık olan ürünlerde uygulanacağını dile getiren Gemici, “Bağ, Meyve, Yonca, Kekik, Lavanta, Adaçayı gibi ürünlerde geçerli değildir. Ürünlerde verimi ve kaliteyi arttırmak için 2018-2019 da aynı ürünü ekmiş ise 2020’de farklı ürün ekmek mecburiyetindedir. Çiftçi bunu yapmazsa desteği kesilecek. Arpa, Buğday, Mısır, Pamuk, Tütün, Nohut, Fasulye gibi ürünlerde geçerli.

Aşağışamlı Menderes Havzasına yakın bölgelerde hangi ürünü ekersen ekin pamuktan elde edilen verimi elde edemezsiniz. Toprak yapısına göre tercih etme zorunluluğu olan çiftçiler bu kapsam dışında tutulması daha iyi olacağını düşünüyorum. Taban suyu yüzeyi yakın olan menderes havzasına yakın olan bölgelerde bu uygulama dışında olmalıdır.

Bu uygulamanın önemli olduğunu dikkat çeken Gemici, “Tarım ürünlerinin yeterli, kaliteli ve uygun maliyetlerde üretimi, tarımsal üretim yapılan arazinin, çiftçilerin, çevrenin ve doğal tarım kaynaklarının korunması ile sürdürülebilir tarım için ekim nöbeti uygulaması önemli” dedi.

Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER

 

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web