Denizli 38°C
25 Haziran 2019 - Salı

TURİZMDE DOLAR KAYNAKLI ARTIŞ  

2018-12-11 12:30:37 |
Gökhan Karaıslı
TURİZMDE DOLAR KAYNAKLI ARTIŞ   

TÜRSAB Pamukkale BYK Başkanı Turan Köseoğlu, 2019 için turizmde Dolar bazlı yüzde 40’a varan zamların yaşandığını söyledi. Köseoğlu, “2018 turizm için çok iyi geçti. 2019’da iyi geçecek gibi görünüyor. Tek sıkıntı dolar kaynaklı artış” dedi.

Yaz aylarında 7 lirayı görerek TL karşısında tarihinin en büyük rekorunu kıran dolar, tüm sektörleri etkilemeyi devam ediyor. 2018’de daha önce yapılan bağlantılar nedeniyle artan dolardan etkilenmeyen turizm sektörü 2019 için zamlı fiyatlarla karşı karşıya. Şimdiden 2019 için sektöre yüzde 40’a varan zamlar yapıldı. 2018’in 2016 ve 2017’ye göre çok daha iyi geçtiği sektörde gelecek yıl için tatilciler konaklamalı tatil yerine günü birlik turlara yöneldi.

2018 ÇOK İYİ GEÇTİ

2016’da yaşanan krizin ardından son 2 yılda sektörün toparlandığını aktaran Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Pamukkale Bölge Yönetim Kurulu Başkanı Turan Köseoğlu, 2018’in yerli ve yabancı turist açısından çok iyi geçtiğini söyledi. Yaz aylarında 20 milyon turistin Türkiye’ye geldiğini aktaran Köseoğlu, “Bu sayının yıl sonuna kadar 40 milyona ulaşmasını anlamına geliyor. Bizim 2023 için 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm girdisi hedefimiz var. Bu hedefin gelecek yıllar için daha da yukarı yönlü olarak revize edilmesi gerekebilir” dedi.

2020 DENİZLİ YILI OLSUN

Denizli’nin turizm açısından önemli bir noktada olduğunu aktaran Köseoğlu, “Pamukkale başta olmak üzere ören yerleri ve çekim merkezleriyle Denizli olarak önemli bir turizm merkeziyiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı her yıl bir ilin yılını belirliyor. Bu sene Çanakkale yılı idi. Gelecek yıl ise büyük bir oranda Diyarbakır yılı olacak. Biz 2020’ye talibiz. Bu konuda Valilik ve Büyükşehir ile ilgili görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bakanlık nezdinde girişimlerimiz olacak” diye konuştu.

ÇARDAK İÇİN ÖNEMLİ DESTİNASYONLAR OLUŞTURULMALI

Çardak Havalimanının uluslararası uçuşlara açılması konusunda da konuşan Köseoğlu, “Hali hazırda zaten Çardak uluslararası uçuşlara açık ancak sayı açısından sıkıntı yaşanıyor. Biz Pamukkale’nin daha ön plana çıkarılması için çalışma yürütülmesini istiyoruz. Sadece Pamukkale ile değil yayla, gastronomi ve diğer alternatif turizm konusunda destinasyon çalışmaları yürütülmeli. Pamukkale’ye gelen turistin günübirlik değil birkaç gün konaklamalı olarak bölgede kalması sağlanmalı. Bu şekilde Çardak’ın daha da çok uçuşa ev sahipliği yapması sağlanabilir” ifadelerini kullandı.

DOLAR BAZLI SIKINTI VAR

Sektörde 2019’un daha iyi geçmesini umut ettiklerini aktaran Köseoğlu, “Şimdilik bir sorunumuz yok ancak dolar bazlı sıkıntılar yaşanıyor. 2018’de bu sıkıntıyı erken bağlantılar sayesinde etkilenmeden aştık ancak gelecek yıl için fiyatlar şimdiden yüzde 30-40 oranında arttı. Bu da yerli turist için sıkıntı anlamına geliyor. Yabancı turist açısından bir sıkıntı yok ancak yerli turist fiyatların artmasından kaynaklı bir daha düşünmek zorunda kalıyor. Yılbaşı konusunda da bu anlamda sıkıntı var. Düşüncemiz 4 günlük bir tatil ancak bu konuda dolar tatilcileri etkiliyor. Daha çok konaklamalı yerine günübirlik turlar ilgi görüyor. 2019 için şimdiden erken rezervasyon fırsatları başladı. Bu sayede fiyatlar yarı yarıya düşebiliyor” dedi. Gökhan KARAISLI-özel haber

 

Etiketler ; ekonomi haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web