Denizli 20°C
27 Mayıs 2020 - Çarşamba

TİN’DEN BÜTÇE DEĞERLENDİRMESİ

2018-12-24 07:52:57 |
Haber Merkezi
TİN’DEN BÜTÇE DEĞERLENDİRMESİ

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk bütçesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 12 gün süren görüşmelerin ardından kabul edildiğini açıkladı. Tin, AK Parti iktidarları döneminde ekonominin kangrene dönüşmüş bütçe açıklarının giderek azaltıldığını belirtti.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, yaptığı açıklama ile yeni hükümet sisteminin ilk bütçesini değerlendirdi. Milletvekili Şahin Tin, Türkiye’nin artık daha gerçekçi, mali disiplini esas alan, öz kaynakların verimli kullanıldığı bütçeler hazırladığını belirterek, “Türkiye disiplinli ve güven veren yönetimi sayesinde, uzun yıllardan beri kangren haline gelen yüzde 10’ları aşan bütçe açıklarını makul seviyelere çekmeyi başarmıştır. 2002 yılında AK Parti iktidara geldiğinde faiz harcamaları, bütçemizin toplam harcamalarının %43’ünün üzerindeydi. Şunu vurgulamak gerekir ki; 2002 yılında milletimizden alınan 100 liralık verginin 86 lirası faiz ödemelerine gidiyordu. Bugün Türkiye öyle bir konuma yükseldi ki; vergi gelirlerimizin %90’ına yakını faiz dışındaki harcamalara tahsis edilecek duruma ulaştı” dedi.

 “EKONOMİMİZ ŞOKLARA DAYANDI”

Türkiye ekonomisinin bir çok şoklara ve spekülatif saldırılara direndiğini hatırlatan Şahin Tin, “17-25 Aralık, 15 Temmuz ve Gezi gibi bir çok hadiseyi göğüsledik. Ekonomimiz bütün bunlara rağmen dimdik ayakta kalmayı başardı.  Bunun nedeni, iktidara geldiğimizden bu yana akılcı ve mali disipline dayalı bütçeler yapmamızdır. Özellikle faize giden kaynakları yatırıma yönlendirme konusunda kararlı davrandık. Ekonominin istikrar sayesinde sağlıklı ve dirençli olabileceği gerçeğinden hareketle, popülizmden uzak durduk” diye konuştu.

“BÜTÇE 10 KAT ARTTI”

İktidara geldiklerinden bu yana Türkiye’nin bütçesinin büyüdüğünü ve 10 kat arttığını vurgulayan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, “AK Parti’nin iktidara geldiği yıl ülkemizin bütçesi, 98 milyar liraydı. Bugün 2019 yılı bütçemizin 961 milyar liraya ulaştığını görüyoruz. Bu, Türkiye’nin emin adımlarla hızla hedeflerine doğru ilerlediğini gösteriyor. Bu aynı zamanda ülkemizin son derece kalkınma ve büyüme odaklı disiplinli anlayışla yönetildiğine işaret ediyor. Biz geçmiş hükümetler gibi milletimizden aldığımız vergileri, faiz borçlarına, rantçılara, ülkenin sırtından geçinen kitlelere hiçbir zaman peşkeş çekmedik. Milletimizden aldığımız bu emaneti yine milletimize hizmet olarak geri döndürmenin gayretinde olduk. Yollar yaptık, yeni hastaneler inşa ettik, şehir hastaneleri ile şehirlerin vizyonunu genişlettik. Adalet saraylarını İnşa ettik, İHA’lar, SİHA’lar, tanklar, helikopterler yaptık. Yerli silahlarımızı ürettik, eğitimin kalitesini artırdık, yeni derslikler yaptık. Öğrencilerimizin kitaplarını dönem başında masalarında hazır hale getirdik. Biz hiçbir zaman rant bütçesi, zengin bütçesi hazırlamadık. Sosyal yardımlarla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza devletimizin yardım elini uzattık. Sadece ülkemizde değil mazlum halkların yaşadığı coğrafyalara da şefkat elimizi uzattık. Yıllarca unutulan ve yok sayılan engelli kardeşlerimiz AK Parti iktidarları döneminde devlet kademelerinde görev aldı, sosyal yardım ve daha birçok imkânlardan faydalandı” dedi. HABER MERKEZİ

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web