Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma

“TARIM SEKTÖRÜNDE İŞİ BİLENLER BAŞA GEÇMELİ”

2020-10-29 11:42:18 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
“TARIM SEKTÖRÜNDE İŞİ BİLENLER BAŞA GEÇMELİ”

Tarım sektöründe emek veren insanlar zor günler yaşıyor. Döviz fiyatlarının artması, pandeminin ekonomik boyutları ve yönetimsel kusurlar insanların sektörden kaçmasına neden oluyor. Ziraat Mühendisi Halil Hepşen, sektördeki sorunların ancak iş bilen insanların başa geçmesiyle çözülebileceğini söyledi.

Tarım sektöründe emek veren insanlar zor günler yaşıyor. Döviz fiyatlarının artması, pandeminin ekonomik boyutları ve yönetimsel kusurlar insanların sektörden kaçmasına neden oluyor. Ziraat Mühendisi Halil Hepşen, sektördeki sorunların ancak iş bilen insanların başa geçmesiyle çözülebileceğini söyledi.

Tarım girdi fiyatları her geçen gün artıyor. Doların 8 TL’nin üzerine çıkması zirai ürün, ilaç, gübre ve tohum gibi ürünlerin fiyatlarını arttırıyor. İthalatta ise gümrük vergilerinin düşürülmesi yerli çiftçiyi ve tarım bayilerini olumsuz etkiliyor. Denizli’de tarım ürünleri bayisi bulunan Ziraat Mühendisi Halil Pekşen, tarım sektörünün durumunu değerlendirirken, tarım sektöründeki sorunları anlattı.

“ÇİFTÇİ ÜRÜNÜNÜ SATAMIYOR”

Sektörde gidişatın sıkıntılı olduğunu ifade eden Halil Hepşen, “İlaç fiyatları Dolar ve Euro’ya endeksli olduğu için sürekli bir artışta. Aynı şekilde tohum ve gübre fiyatları da kur değerlerine göre artış gösteriyor. İthalatta vergi de düşürüldüğü için insanlar istediği kadar ürün getirtebiliyor. Böyle olunca yerli çiftçi malını satmada zorluklar yaşıyor. Çiftçinin en büyük sıkıntısı da sahibinin olmamasıdır. Müstahsil geliyor ve malı alıp gidiyor. Küçük bir ödeme kâğıdı veriyor, onu da öderse eyvallah ödemezse yapabilecek hiçbir şey olmuyor. Bunları savunabilecek hiçbir kooperatif ya da kuruluş yok Türkiye'de. Aynı şekilde hukuksal zemini de yok” diye konuştu.

“E-FATURA’LAR BÜYÜK KÜLFET”

Gübre satışlarında işleyişin sorunlu olduğunu ve gübre satış bayiliğini iptal ettiğini aktaran Mühendis Hepşen, “Gübreler gübre kayıt sistemine bağlı. Belli bir ciroya kadar limiti yok. 100 liralık da gübre satsan, e-defter, e-fatura geçmek zorundasın. Aldığın mal ile sattığın bal belli bir cironun üzerinde olmadığı için bizim gibi bayilere e-fatura, e-irsaliye girmek çok büyük külfet. Belirli bir barem belirleseler işler daha kolay olacak. Sistemin kendisi 14 bin lira. Ben o kadar para kazanamam. Böyle sıkıntılarla yüzleşince gübre bayiliğimi iptal ettirdim” ifadelerini kullandı.

“TAHSİLİNİ ALMIŞ İNSANLAR NE YAPACAK?”

Sektörde işi bilmeyenlerin çok olduğunu ve sistem böyle devam ederse sorunların hiçbir zaman çözülemeyeceğini anlatan Hepşen, “Sektördeki sorunlar ancak bu işi bilen insanlar başa geçerse çözülür. Diğer türlü çözülmesi mümkün değil. Bir yıl içerinde yönetmelik birkaç kez değiştiriliyor. Böyle olmaz. Belirli bir sistemin oturması gerekiyor. Yönetmelikler değiştiğinde işler daha da zorlaşıyor. Şimdi geliyorlar rafımızı sayıyorlar. Sonra kayıtlarla eşleştiriyorlar. Eksik ya da fazla olunca ceza kesiyorlar. İlaç başına 3 bin lira. Denizli'de bu cezayı yiyen bayiiler var. Böyle olunca insanlar bu işten kaçıyor. Sonra iş tekelleşmeye gidiyor. Bu işlemleri kayıt altına almalarının en büyük sebebi büyük şirketlere bu işi pazarlamaktır. Her işi büyük şirketler yaparsa biz gibi tahsilini almış insanlar ne yapacak? Herkes devlet dairesinde çalışamaz ki” diyerek sözlerini tamamladı.

Kubilay Y. CGERBOĞA-ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web