Denizli 38°C
23 Temmuz 2018 - Pazartesi

SUDAN-DENİZLİ İLİŞKİLERİ GÜÇLENİYOR

2017-09-13 09:46:05 |
Haber Merkezi
SUDAN-DENİZLİ İLİŞKİLERİ GÜÇLENİYOR

Sudan Kızıldeniz Eyalet Valisi Ali Ahmed Hamid Abdulgadır, Denizli Ticaret Odası’nı ziyaret ederek işadamlarıyla buluştu, ülkesine yatırım çağrısında bulundu. Denizli Ticaret Odası Başkan Uğur Erdoğan ise Sudan-Denizli arasındaki ticari işbirliğinin sağlam temeller üzerinde yükselmeye devam ettiğini belirtti.

Bir süredir Sudan ve Denizli arasında yürütülen ticari işbirliğinin artırılmasına yönelik girişimlere bir yenisi daha eklendi. Bu yıl Mart ve Mayıs aylarında Sudan’dan iki heyet Denizli’ye gelmiş Denizli Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde işadamlarıyla görüşmeler yapılmıştı. Hemen ardından da Haziran ayında AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin ve Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan öncülüğünde bir heyet Sudan’a giderek yatırım olanaklarını incelemiş, bir dizi anlaşma imzalanmıştı.

Sudan Kızıldeniz Eyalet Valisi Ali Ahmet Hamid Abdulgadır ve Afrika Hartum Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Osama A. Rayis, bir kez daha Denizli’ye geldi. Abdulgardır ve Rayis, Denizli Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantıda Denizlili işadamlarıyla bir araya geldi.

ERDOĞAN: “İŞBİRLİĞİMİZ GÜÇLENİYOR”

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Sudan-Denizli arasındaki ticari işbirliği köprüsünün sağlam temeller üzerinde yükseldiğini belirterek, “Her iki taraf da bu konuda kararlı bir çaba sarfediyor. Karşılıklı ziyaretlerimiz, temaslarımız devam ediyor. Haziran ayında Sudan’a yaptığımız ziyaret oldukça verimli geçti. Yatırım olanaklarını yerinde inceleme fırsatı bulduk. Ayrıca bu ülkedeki muhataplarımızla işbirliği anlaşmaları imzaladık. Bazı işadamlarımız da anlaşmalar imzaladılar. Yakalanan bu olumlu havanın devam etmesi, ticaret hacminin daha da artırılması için temaslarımız ve karşılıklı ziyaretlerimiz devam ediyor. Ben bu anlamda büyük bir çaba sarf eden Milletvekilimiz Sayın Şahin Tin’e ve Sudan Kızıldeniz Eyalet Valisi Sayın Ali Ahmed Hamid Abdulgadır beyefendiye teşekkür ediyorum. Toplantılarımıza iştirak eden işadamlarımıza da bu çabalara katkılarından dolayı ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Bu iyi niyetli çabalar devam ettikçe işbirliğinin daha da güçleneceğine inanıyorum” dedi.

ABDULGADIR: “HER TÜRLÜ KOLAYLIK VE GÜVENCEYİ SAĞLAYACAĞIZ”

Sudan Kızıldeniz Eyalet Valisi Ali Ahmed Hamid Abdulgadır da, Denizlili işadamlarına ülkesine yatırım yapmaları çağrısında bulunarak, her türlü kolaylık ve güvenceyi sağlama taahhüdünde bulundu. Abdulgadır, “Sudan yatırım yapmak, ticaret yapmak isteyenler için uygun koşullara sahip. Gerek doğal kaynaklar, gerek geniş tarım arazileri, gerek işgücü olanakları bakımından oldukça cazip. Ayrıca Sudan Afrika ve Arap ülkelerine açılan kapıdır. Kızıldeniz’deki limanımız oldukça önemli bir konumda bulunmaktadır. Son 10 yılda ulaşım altyapısı anlamında önemli yatırımlar yaptık. Komşu ülkelerimize ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı söz konusu değildir. Ayrıca yatırımcılarımıza bürokratik anlamda her türlü kolaylığı sağlama anlamında güvence veriyoruz. Ben Denizlili işadamlarına ülkemize yatırım yapmaları çağrısında bulunuyorum. Bu işbirliği çabalarından güzel sonuçlar alınacağına inanıyorum” dedi.

Toplantının sonunda Sudan heyeti ve AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, işadamlarının sorularını yanıtladı. Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, toplantının ardından makamında ağırladığı konuk heyeti hediyelerle uğurladı.


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web