Denizli 34°C
18 Eylül 2020 - Cuma

NOHUTTA KALİTELİ TOHUM İÇİN ÇALIŞIYORLAR

2020-01-23 13:28:18 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
NOHUTTA KALİTELİ TOHUM İÇİN ÇALIŞIYORLAR

NOHUTTA KALİTELİ TOHUM İÇİN ÇALIŞIYORLAR

“Nükleer Teknikler Kullanılarak Leblebilik Nohut Islahı” projesi kapsamında toplantıda konuşan Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Leblebi imalatı sektörü son yıllarda leblebinin hammaddesi olan nohut tedarikinde sorun yaşıyordu. Sektörün ihtiyacı olan sorunsuz leblebilik nohut çeşitlerinin geliştirilmesini amaçladık ve çalışmalara başladık” dedi.

 

Denizli Ticaret Borsası’nda “Nükleer Teknikler Kullanılarak Leblebilik Nohut Islahı” projesi kapsamında proje değerlendirme toplantısı düzenlendi.  Nohut ıslahı projesi için Denizli Ticaret Borsası’nda düzenlenen Toplantıda, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Radyasyon ve Hızlandırıcı Teknolojileri Daire Başkanlığı ARGE Projeleri Şube Müdürü Dr. Zafer Sağel nohut ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

 

Toplantının başında söz alan Denizli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili konuşmasında “Leblebi Denizli ilimiz için önemli bir ürün. Ülkemizdeki leblebi üretiminin yaklaşık yüzde 70’i Denizli’de gerçekleşiyor. Leblebi imalatı sektörü son yıllarda leblebinin hammaddesi olan nohut tedarikinde sorun yaşıyordu. 2016 yılında Denizli Ticaret Borsası olarak tüccar, imalatçı, üretici ve paydaş kurumlarımız ile bir araya gelerek nohut üretimindeki sorunu tespit ettik. Sektörün ihtiyacı olan, makinalı hasada uygun, antraknoza ve diğer hastalık ve zararlılara dayanıklı, kaliteli ve yüksek verimli, iri taneli, kabuğu kolay soyulabilen, işlem görmeye dayanıklı, leblebilik nohut çeşitlerinin geliştirilmesini amaçladık ve çalışmalara başladık. Projemiz 8 yıl sürecek ve 4. senemizi tamamladık. Her yıl belirlediğimiz bölgelerde; Tavas, Yeşilova, Uşak, Sarı-98 tohumları nükleer teknik ile ışınlanarak ekim yapıldı. Nohutların gelişimi yakından takip edilirken, gelişim esnasında karşılaşılan hastalıklar incelendi. Bugün kuruyemiş ve leblebi imalatı sektörünün temsilcileri ile bir araya gelerek 4 yıl boyunca elde ettiğimiz verileri değerlendireceğiz. Leblebi sektörü için uygun görülen çeşitler Türk tarımının ve bölge çiftçisinin üretimine sunulacaktır. Projeyi birlikte yürüttüğümüz Türkiye Atom Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Radyasyon ve Hızlandırıcı Teknolojileri Daire Başkanlığı, Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü ve Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü temsilcilerine teşekkür ediyorum” dedi.

 

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Radyasyon ve Hızlandırıcı Teknolojileri Daire Başkanlığı ARGE Projeleri Şube Müdürü Dr. Zafer Sağel yaptığı konuşmada; “15 Mayıs 2017 tarihinde bir protokol imzaladık. Projemizin başlamasını sağladık. Projemizin amacı, ata tohumlarımızın bölge yetişebilmesinin devam etmesinin ve bölgenin insanının hem parasal bakımdan kazanmasını hem de bölgenin sanayicilerinin kalkınmasını sağlamak. Çünkü Denizli leblebi üretiminde dünya ihracatında yüzde 80’lere ulaşıyor. Buradaki en büyük katkı Denizli Ticaret Borsasının. Başkan Tefenlili bu çalışmaların başlamasında öncülük eden kişidir. Uşak, Yeşilova, Tavas bölgelerine adapte olmuş sarı98’in tohumunun daha fazla yaygınlaştırılması. Makinalı hasada uygun, yüksek verimli, hastalıklara dayanıklı kaliteli nohut çeşitlerini değerlendirdik. Ve bu konuda güzel sonuçlar aldık” diye konuştu.

 

Ayrıca Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Radyasyon ve Hızlandırıcı Teknolojileri Daire Başkanlığı ve Denizli Ticaret Borsası Yönetimi nohut ile ilgili çalışmalarını basına kapalı değerlendirdi. Abdullah GÖNÜLTAŞ


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web