Denizli 33°C
10 Ağustos 2020 - Pazartesi

Nara ihracat darbesi

2019-10-05 07:23:11 |
Haber Merkezi
Nara ihracat darbesi

Denizli’de nar hasadı sürüyor. Merkez Ovada 28 bin dekar alanda süren hasatta üreticinin tadı kaçtı. Başlangıçta 2,4 TL civarında başlayan satışlar, ihracatçının dövizi öne sürerek ürünleri depolama yöntemine başvurmasıyla birlikte 2 liraya kadar düştü.

Denizli’nin tarımda en büyük ihracat kalemleri arasında yer alan narda hasat sürüyor. Merkezefendi ve Pamukkale’de 28 bin dekar alanda üretimi yapılan mucize meyvede, rekolte geçen yıla göre yüzde 25 düşüş gösterecek. Merkez Ovada, bu yıl beklenen toplam ürün miktarı ise yaklaşık 55 bin ton civarında. Hasadın devam ettiği narda, üreticinin tadı son günlerde kaçmaya başladı. Direk ihraç kalemi olan narda 2,4 TL’den başlayan fiyatlar, son dönemde ihracatta yaşanan sıkıntılar nedeniyle düşmeye başladı.

DÖVİZ KAYNAKLI SORUN

2,4 TL seviyesinden başlayan alış fiyatındaki düşüşün temel nedeni olarak ise ihracatçının ihracatta dövizin düşük olmasından dolayı ürünü satmak yerine depolama yöntemine başvurması oldu. Alımın sürdüğü narda fiyatlar, ihracat kaynaklı olarak 2 ile 2,25 TL arasına geriledi. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Merkezefendi Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, satışın beklentileri karşılamadığı için fiyatların düşmeye devam ettiğini söyledi.

ÜRETİCİNİN TADI KAÇTI

Rekoltenin geçen yıla göre yüzde 25 düştüğüne dikkat çeken Gemici, “Rekoltenin düştüğü bir ortamda üretici yetiştirdiği üründen para kazanmak isteyecektir. Böyle bir ortamda fiyatların düşmesi üreticide doğal olarak bir hayal kırıklığı yaşatıyor. İhracatçı bize ihracatta döviz fiyatlarının düşük olmasından kaynaklı yurt dışına mal gönderilmediğini söyledi. Burada hasat edilen ürünlerin çoğu büyük depolarda depolanıyor. Bu yüzden de fiyatlar aşağı doğru düşüyor. Tek temennimiz, fiyatların bir an önce ilk haline dönmesini bekliyoruz” dedi. Gökhan KARAISLI-özel haber

 

Nara ihracat darbesi

Nara ihracat darbesi


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web