Denizli 24°C
31 Mayıs 2020 - Pazar

KREDİ MALİYETLERİNİ AZALTACAK YENİ HAMLE

2020-02-17 12:06:32 |
Haber Merkezi
KREDİ MALİYETLERİNİ AZALTACAK YENİ HAMLE

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın ihracata olan desteğini döviz kredilerinde yeni faiz indirimleri ile arttırarak sürdürdüğünü belirterek, söz konusu kredilerde 60-140 baz puanlık faiz indiriminin yapıldığını açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Türk Eximbank, ihracatçılarımızın döviz kredilerini daha uygun koşullarda ve daha yoğun bir biçimde kullanabilmesine imkan sağlamak amacıyla vade türlerine göre 60 ile 140 baz puana varan faiz indirimine gitti" dedi. Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada, 2019 yılında ihracata 44,1 milyar dolarlık destek sağlayan Türk Eximbank'ın 2020'de 28,9 milyar dolar nakdi kredi ve 21,1 milyar dolar da sigorta/garanti olmak üzere toplamda 50 milyar dolarlık bir hacim ile toplam ülke ihracatının yüzde 26,3'üne destek sağlamayı hedeflediğini bildirdi. Türk Eximbank'ın ihracatçıların gerek TL gerekse döviz kredilerini daha düşük maliyetlerle kullanabilmesine yönelik faiz düzenlemelerine devam ettiğine işaret eden Pekcan, bankanın en son Aralık ayında ihracat döviz kredilerinde vade ve türlerine göre değişen oranlarda olmak üzere 100 baz puana varan faiz indirimi yaptığını hatırlattı.

 

Türkiye'nin makroekonomik göstergelerindeki olumlu gelişmeler sonucunda ülke risk priminde yaşanan gerilemenin, önümüzdeki dönemde bankanın döviz kaynak maliyetlerini daha da düşüreceğini vurgulayan Pekcan, şunları kaydetti: "Türk Eximbank önümüzdeki dönem içerisinde uluslararası piyasalardan gerçekleştirilecek uygun maliyetli ilave borçlanmalar kapsamında ihracatçıların döviz kredilerini daha uygun koşullarda ve daha yoğun bir biçimde kullanabilmesine imkan tanıyacak yeni bir faiz indirimine gitti. Bu kapsamda, Kısa Vadeli Döviz Kredilerinde 60 baz puana varan, Reeskont Döviz Kredilerinde 90 baz puana varan, Orta ve Uzun Vadeli Döviz Kredilerde ise 140 baz puana varan faiz indirimi yapıldı. Yeni indirimle birlikte faizler; Kısa Vadeli Döviz Kredilerinde Libor/Euribor+ yüzde 1,80- yüzde 2,00 aralığına, Reeskont Döviz Kredilerinde Libor/Euribor+yüzde 0,30- yüzde 1,50 aralığına, Orta ve Uzun Vadeli Döviz Kredilerinde ise Libor/Euribor+yüzde 1,00- yüzde 3,75 aralığına gerilemiş oldu." HABER MERKEZİ


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web