Denizli 34°C
18 Eylül 2020 - Cuma

KIRSALA YÖNELİK TEŞVİK ŞART!

2020-01-28 06:02:53 |
Haber Merkezi
KIRSALA YÖNELİK TEŞVİK ŞART!

Tekstil sektöründe canlılığın devam ettiğini dile getiren tekstilci Bekir Sıtkı Kocayiğit, kırsala yönelik teşviklerin olması gerektiğini ifade ederek, kırsal kesiminde tekstilin geliştirilmesi gerektiğini savundu.

2019 yılında sıkıntılı günler geçiren tekstil sektörü yılın sonlarına doğru iyileşme görüldü. 2020 yılının ilk ayında iyileşme devam ederken, piyasanın canlılığını koruyor. Sektörde devlet teşviklerinden söz eden Tekstilci Bekir Sıtkı Kocayiğit, piyasa şu anda güzel gittiğini belirterek; “İç piyasada durgunluk biraz sürse de ihracat kaynaklı talep var. 2019 yılında nakit sıkıntısından söz etmiştik. Nakit sıkışıklığı devam etmektedir. Bu da iç piyasada paranın dönmemesine neden oluyor. Ancak umudumuz var. Bu yıl içinde bu nakit sıkıntısının da çözüleceğine umut ediyorum” diye konuştu.

İSTİHDAMIN YOĞUN OLDUĞU YERDE TEŞVİK OLMALI

Devlet teşviklerinden söz eden Kocayiğit, “ Denizli önemli tekstil şehirlerinden bir tanesi. Binlerce kişinin istihdam edildiği bir sektördür. Denizli teşvikte çevre illere göre teşvikten yararlanamıyor. Uşak yararlanıyor. Ancak ilimiz bu teşviklerden yararlanamıyor. Bence yüksek istihdamın olduğu bir yerde teşvik olmalıdır. Denizli halkının yararlanamadığını görüyoruz” dedi.

2018’deki Doların kur artışındaki nedenden dolayı kurdan etkilenen firmalara da durumunu düzeltmesi için teşvik sunulmalıdır. Tekstilci mutlaka desteklenmeli. Yatırım anlamında ihracat destekli hibeler ön plana çıkmalıdır. Özellikle kırsal kesimde tekstille uğraşanlara kırsala yönelik teşvik olmalı. Kırsalda bir kişi dokuma tezgahı alıyor buna tezgah desteği sağlanmalı.  Bu sayede hem kırsaldaki istihdam artacaktır. Hem de köyden kente göç önlenecektir” diye konuştu.

Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web