Denizli 32°C
19 Eylül 2020 - Cumartesi

Hem devletten hem bakkaldan çalıyorlar

2019-10-29 08:55:34 |
Haber Merkezi
Hem devletten hem bakkaldan çalıyorlar

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vergi kaybının 10 milyar liraya yaklaştığı kaçak sarma tütün satışının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Palandöken, kaçak sigara satışların hem devletin hem de bakkalın gelirinden çaldığını belirtti.

Kaçak sarma tütün ve makaron tütün satışlarındaki artışın son dönemde arttığını ve vergi kaybının yıllık 10 milyara yaklaştığını belirten Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Zincir marketler karşısında rekabet gücü kalmayan esnafın bir de son dönemlerde artışa geçen kaçak sarma tütün ticareti ile iyice zor durumadüştü. Son dönemde kaçak sarma ve makaron tütün satışlarında beklenin üzerinde bir artış var. Özellikle yasa dışı tütün ve makaron ile artışa geçen kaçak ticareti dürüst bakkal esnafı için büyük bir sorun haline geldi. Perakende Yasası’nın küçük esnafı koruyacak şekilde yeniden düzenlenmeli” dedi.

“KAÇAK SİGARA ORANI YÜZDE 20’DEN YÜZDE 1.5 SEVİYESİNE GERİLEDİ”

Esnafın gelirini tehdit eden yasadışı ticaret hakkında yazılı açıklama yapan Palandöken, “Kaçak sigara ticareti dürüst esnafımız için özellikle geçmişte çok ciddi bir sorun olmuştu. Fakat devletimizin aldığı etkili önlemler sayesinde bu durum tersine çevrildi. Sayın Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’ın da açıkladığı gibi kaçak sigara ticareti yüzde 20’lerden, yüzde 1,5 seviyelerine kadar düştü” diye konuştu.

“HEM DEVLETTEN, HEM BAKKALIN GELİRİNDEN ÇALINIYOR”

Şimdi ise bakkalın önünde, mücadele edilmezse aynı kaçak sigaranın yoğun olduğu dönemleri yaşatacak yeni bir tehditin olduğunun altını çizen Palandöken, “Kaçak sarma tütün ve makaron. Bunlar memleketin heryerinde kaçak olarak, vergisiz şekilde satılıyor. Bütün Türkiye’de yaklaşık 20 bin noktada satılan bu ürünlerin toplamı yüzde 15 seviyelerine kadar ulaşmış durumda ve gittikçe artıyor.Vergisi ödenmeden satılan bu kaçak sarmatütünler, hem devletin yılda yaklaşık 10 milyardan fazla vergi kaybına neden oluyor hem de 150 bin ruhsatlı bakkalın gelirinden çalıyor. Üstelik tamamen de denetimsiz ve kontrolsüz şekilde satılıyor” şeklinde konuştu.

“CEZALAR ERTELENMEMELİ”

Palandöken,kaçak sarma tütün ve makaronla mücadele için 2017 yılında çıkarılmış olan caydırıcı cezaların uygulanmasının 2 kez ertelendiğini ve bir an önce uygulanmasının önemli olduğunu belirtti.Ülke ekonomisinin bel kemiği olan esnafın sorunlarının ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Hem kontrolsüz bir şekilde her yerde açılan zincir mağazalar, hem de gittikçe çoğalan kaçak sarma tütün ticaretiyle ilgili bakkal esnafını koruyacak adımlar bir an önce atılmalıdır. Binlerce bakkal esnafı ve aileleri bu konularda devletimizden destek beklemektedir” dedi. HABER MERKEZİ

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web