Denizli 24°C
30 Mayıs 2020 - Cumartesi

HEDEF KIRSAL KALKINMA

2019-06-08 06:35:04 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
HEDEF KIRSAL KALKINMA

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın AB ile birlikte yürüttüğü 'LEAEDER' Projesi kapsamına Denizli’nin ilçeleri de alındı. Beş yıllık proje sayesinde farkındalık yaratma ve yerel halkı harekete geçirme çalışmaları kapsamında, son olarak Bozkurt’ta bilgilendirme toplantısı yapıldı. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile AB tarafından finanse edilen IPARD( Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı) Programı kapsamında, Bozkurt ve Çal İlçeleri LEADER Tedbiri Farkındalık Yaratma ve Yerel Halkı Harekete Geçirme Teknik Destek Projesi kapsamına alındı. Bozkurt Kaymakamlığı ve Bozkurt Belediye Başkanlığının organizasyonuyla bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı yapıldı. Proje hakkında açıklama yapan AB Yerel Kalkınma Rehberi Koray Kaya, "LEADER Projesi kapsamında belirlenen ilçelerimizden Bozkurt ve Çal İlçelerinde, çalışmalarımıza bugünden itibaren başlamış bulunmaktayız. İlçemizdeki kamu kurumlarına, meslek kuruluşlarına ve STK’lara ziyaretlerde düzenleyeceğiz. Objektif kriterlere göre belirlenecek alanda uygulanacak bu alanlardan biri de Bozkurt’un yanı sıra Çal İlçesi olması noktasında çalışmaları başlatmaktayız. Ziyaretlerin ardından YEG (YEREL EYLEM GRUBU) kurulumunu gerçekleştirme bilgilendirme toplantıları yapılarak ilçelerin kesin durumları hakkında bilgilendirmeler yapılacak” dedi.

Leader Projesine ilçelerin kabul edilmesi ve kalkınması durumunda en az 1 milyon Euro tutarında gelir elde edileceği kaydedildi. Leader Projesi daha öncesinde Çameli ve Buldan İlçelerinde de uygulanmıştı.

AMACIMIZ İLÇEYİ KALKINDIRMAK

LEADER projesinin Denizli İlçelerinde yaşayan vatandaşları kalkındırmak; tarım, hayvancılık alanında yaptıkları çalışmalara destek sağlaması açısından önemli olduğunu söyleyen Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, "Bozkurt Belediye Başkanlığı görevine geldiğimden bu yana Bozkurt ilçesinde yaşayan vatandaşlarımızın kalkınması ve refah seviyesi ileride bir hayat sürmesi için sayısız projeye imza attık. Biz AB projeleriyle ilgili zaten çalışmalar yürütüyorduk. Diğer kalkınma ajansları ile yoğun bir çalışma ortamımız oldu. Bu çalışmada AB LEADER Projesi de bizim çalışmalarımıza ışık tutacak ve destek olacak. Proje ile 5 yıllık süreçte ilçemizde yaklaşık 1 milyon avroluk katkı sağlanmasını amaçlıyor. Gerekli şartlar kabul gördüğü taktide ilçemizin ve Çal İlçesinin kalkınması her şeyden önce Denizli için öneli bir adım olacak" diye konuştu. Yasemin Orhan- Özel Haber
 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web