Denizli 26°C
28 Ekim 2020 - Çarşamba

FİYATI GÖRENLERİ ŞAŞIRTIYOR

2020-10-05 08:04:37 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
FİYATI GÖRENLERİ ŞAŞIRTIYOR

Kış aylarının vazgeçilmez içeceği olan şifa kaynağı ıhlamurun kilo fiyatı, gram altın fiyatına yaklaştı. 250 lirayı bulan ıhlamurun fiyatının havalar soğudukça artması bekleniyor.

Ihlamur soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar için terlemeyi teşvik etmek, burun tıkanıklığını gidermek, boğaz tahrişini ve öksürüğü azaltmak için kullanılan bir bitki olarak biliniyor. Ihlamurun yatıştırıcı etkileri var olduğu için kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılıyor.

FİYATI 150 İLE 200 ARASINDA DEĞİŞİYOR

Soğuk havaların başladığı ve mevsimsel salgınların oluştuğu sonbahar ve kış aylarında daha çok tüketilmeye başlanan ıhlamur, güzel kokusu ve aroması ile birçok kişi tarafından bu dönemlerde tercih ediliyor. A vitamini ve kalsiyum açısından zengin olan ıhlamur, gripten öksürüğe, stresten kalp sağlığını desteklemesine kadar birçok rahatsızlığa iyi geliyor. Kış aylarında yüksek ağaçlardan toplaması zorlaşan ıhlamurun kilo fiyatı ise 150 ile 250 lira arasında değişiyor. Gram altın fiyatıyla yarışan ıhlamur, müşteriler tarafından 50şer gramlık paketlerde alınmaya başlandı.

GRAM ALTIN İLE YARIŞAN BİTKİ: IHLAMUR

GRAM ALTIN İLE YARIŞAN BİTKİ: IHLAMUR

’SOĞUKLAR ARTINCA FİYATLAR DAHA DA YÜKSELECEK’

Ihlamur fiyatlarının kış aylarında ciddi derecede arttığını belirten Emin Ünlü, “Kıştan dolayı ıhlamur fiyatları, toplaması güç olan bir bitki olduğu için köylüler tarafından biraz fazla fiyat çekildiği zaman müşterilere de yansıyor. Şu anda yaprağı 150, çiçeği 200 lira. Fakat kış biraz bastırırsa bu fiyatlar biraz daha yükselebilir. Köylü, elindeki malı çıkarmadığı için fiyatlar yükselme yapıyor. Kış bastırırsa ıhlamur fiyatları da artış gösterecek” dedi.

SOĞUK ALGINLIĞI VE ENFEKSİYONLAR İÇİN VAZGEÇİLMEZ

Ihlamur soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar için terlemeyi teşvik etmek, burun tıkanıklığını gidermek, boğaz tahrişini ve öksürüğü azaltmak için kullanılan bir bitki olarak biliniyor. Ihlamurun yatıştırıcı etkileri var olduğu için kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılıyor. Soğuk algınlığının en önemli belirtilerinden biri olan öksürük probleminin, ıhlamur çayının aşırıya kaçmadan tüketilmesiyle çözüme kavuşturulması mümkündür. Öksürüğe sebep olan bakterilerin vücuttan atılması için verilen uğraşa destek olan ıhlamur çayı, öksürük sebebiyle solunum yollarında yaşanan tahrişin giderilmesini sağlar. Metabolizmayı kuvvetlendirerek vücut direncini artıran ıhlamur çayı, bu sayede kan dolaşımını hızlandırır. Düzenli olarak ıhlamur çayı tüketen insanlar, kış aylarında çok fazla üşümezler. Nefes açıcı özellikte bir bitki çayı olan ıhlamur çayı, bronşların yumuşamışını sağlar. Solunum yollarındaki tahrişi de aynı özelliği sayesinde giderir. Bu sebeple özellikle kronik alerji problemi yaşayan hastalara semptomlarının ağırlaştığı dönemlerde ıhlamur çayı tüketmeleri önerilir. Ihlamur çayı, hastalıklara sebep olan mikropların terleme yoluyla vücuttan atılmasını sağlar. Ihlamur çayının acı biberle karıştırılıp tüketilmesi terlemenin şiddetini artırır. Sindirim sistemini hızlandıran ıhlamur çayı özellikle kabızlık problemini giderir ve mideyi kuvvetlendirerek tüketilen besinlerin daha kolay hazmedilmesini sağlar.


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web