Denizli 36°C
22 Temmuz 2018 - Pazar

FİYATI DENİZLİ BELİRLEYECEK

2017-08-08 09:56:40 |
Haber Merkezi
FİYATI DENİZLİ BELİRLEYECEK

Türkiye’de kekik üretiminin yüzde 90’nını Dünya’da ise yüzde 75’ni karşılayan Denizli’de Kekik Borsası ve Lisanslı Depo açılması için girişimler başladı. Borsanın açılması ile birlikte sürekli fiyat konusunda sıkıntı çeken Denizlili üretici, fiyatı kendisi belirleyecek.

Kekik üretiminin merkezi olan Denizli’de Kekik Borsa’sının oluşturulması ve Lisanslı depo yapılması için adım atıldı. Denizli TicaretBorsası Başkanı İbrahim Tefenlili konuyu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına taşıdı. Merkezefendi Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Denizli’ye Kekik Borsası ve Lisanslı deponun kurulması için talepte bulunduklarını ifade etti. Gemici, konuyla ilgili olarak çiftçilerle görüşmelerin gerçekleştirildiğini söyledi.

BORSA ŞART

Kekikte Denizli yüzde 92’lik potansiyele sahip olduğunu ifade eden Gemici,“Bu potansiyeli daha ilerilere taşımak için hasat aldıktan sonra kalitesini Sertifika ile Lisanslı depoda özelliğinden hiçbir şey kaybetmeden muhafaza edilebilecek. Borsa kekiğin fiyatını düşük görürse başka bir borsada daha iyi fiyatta değerlendirilebilecek. Kekik üreticisinin rekoltesi 11 bin tonlarda gerçekleştirdiğinde ihracata giden ürününün borsası olması lazım. Lisanslı bir depo olması gerekiyor. Borsa ile satışlar daha kolay olacak. Üretici sertifika ile ederinde satışını gerçekleştirebilecek. Üreticinin ürünü düşük fiyatlarda satışının yapılması ve dolandırılması önlenmiş olacak. Ürününün değerinde satabilecek. Katma değer ilimizde kalacak” diye konuştu.

FİYAT KONUSUNDA BİR OLACAĞIZ

Üreticinin girdi maliyetlerinin yükselmesine rağmen 5 yıldır kekiği 5 liradan sattığını ifade eden Gemici, “Geçen yıl bu fiyat 3,5 liraya kadar indi. Deposu olmayan borcu olan çiftçi ürünü bu fiyatlara satmak zorunda kaldı. Deposu olanlar ise ürünleri bekletti ve yine 5 liradan sattı. Sonuç olarak fiyat konusunda bizim tekel olmamız gerekirken onlar tekel oluyor. Bu da bizi zor durumda bırakıyor. Bizim amacımız kan kusturmak değil ama hakkımızı almak. Dünyaya kekik üretiyoruz ama fiyatlar hep aynı” dedi. Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER

 

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web