Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma

ESNAFIN DURUMU ENDİŞE VERİYOR

2020-10-29 11:40:21 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
ESNAFIN DURUMU ENDİŞE VERİYOR

Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Musa Çelikkol, pandemi döneminde Denizli esnafına 409 milyon lira kredi verdiklerini açıkladı. Şimdilik ödemelerde bir sıkıntı yaşanmadığını belirten Çelikkol, “Bundan sonrası için endişeliyiz” dedi.

Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Musa Çelikkol, pandemi döneminde Denizli esnafına 409 milyon lira kredi verdiklerini açıkladı. Şimdilik ödemelerde bir sıkıntı yaşanmadığını belirten Çelikkol, “Bundan sonrası için endişeliyiz” dedi.

Koronavirüs salgınından dolayı esnafın çok zor durumda kalarak kredilere başvurduğunu söyleyen Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Musa Çelikkol, 5 bin 501 esnafa pandemi döneminde verilen 25 bin liralık krediden, 2 bin 772 esnafın ise normal kredi kullandığını söyledi. Rakamlar hakkında da açıklama yapan Başkan Çelikkol, “Toplamda 8 bin 273 esnafımıza, 409 milyon lira kredi verdik” dedi. 25 bin liralık kredilerin geri ödemesinin yeni başladığını belirten Çelikkol, “Şimdilik bir sıkıntı yok ama bundan sonraki süreç için endişeliyiz. Esnafımız kredileri ödemekte zorluk çekebilir” diye konuştu.

“BÖYLE DEVAM EDERSE KÜÇÜK ESNAF YOK OLUR”

Küçük esnafın oldukça zor durumda olduğunu söyleyen Çelikkol, “Birçok esnafın dükkanı kapatıldı ama kiraları devam etti. Şimdi de insanlar salgından korktuğu için tıraş olmak için berbere, yemek yemek için lokantaya, alışveriş yapmak için dükkanlara gitmiyor. Vatandaş 1 lira 50 kuruşa çay, 2 lira 50 kuruşa kahve içmiyor kahveye oturup. Çünkü onu ödeyebilecek bir durumu bile yok. Sektörde büyük bir işçi krizi de var. İşten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı. Esnafın 1 kişilik işi var ama işten çıkarma yapamadığı için 5 kişi çalıştırıyor. Bu süreç böyle devam ederse küçük esnaf yok olur” ifadelerini kullandı.

“ESNAFIN DURUMUNU GÖZLER ÖNÜNE SERDİLER”

Esnafın durumunu anlatmak için, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Malatya’da bir esnaf ile girdiği diyaloğa değinen Başkan Çelikkol, “Biz aç kaldık, evimize ekmek götüremiyoruz dedi adam. Denizli’deki bir esnaf ise çektiği kredileri ödeyemediğini, para kazanamadığını ve ölmek istediğini söyledi. Esnafın durumunu gözler önüne serdiler” dedi.

“VATANDAŞIN İŞİ DE ZOR”

Koronavirüs salgınının esnafların yanı sıra vatandaşları da çok kötü etkilediğini dile getiren Çelikkol, “İşveren vatandaşı ücretsiz izne çıkartıyor. Devlet bin 200 lira veriyor. Vatandaş bu parayla kirasını, faturasını mı ödesin yoksa çocuk mu okutsun, pazara mı gitsin, esnaftan alışveriş mi yapsın? Vatandaşın işi de zor” şeklinde konuştu.

“2 SAAT SONRASINI GÖRMÜYORUM”

“Mevcut ekonomik durumdan çıkış yolu nedir?” sorusunu yönelttiğimiz Çelikkol, “Biz ne bilelim, çıkar yolu devlet bilecek. Ben 2 saat sonrasını görmüyorum. Dolar 8 liranın üzerine çıktı, adam dolarla mı maaş alıyorsun diyor. Ya kardeşim kağıdı bile dolarla alıyoruz. Gübreyi, ilacı, her şeyi dolarla alıyoruz. Ben bir çiftçiyim, sattığımız ürün maliyetini karşılamıyor, çiftçinin malı para etmiyor. Hadi çıkın işin işinden, çıkılmıyor” diye cevap verdi.

İsmail Gürel – ÖZEL HABER

 

Etiketler ; güncel haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web