Denizli 17°C
03 Aralık 2020 - Perşembe

ERA YATIRIM TÜRKİYE'NİN BİR NUMARALI MARKASI OLACAK

2020-10-30 07:45:27 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
ERA YATIRIM TÜRKİYE'NİN BİR NUMARALI MARKASI OLACAK

Denizli'de gayrimenkul sektörünün öncü firması Era Real Estate, yaptığı başarılı işlerle adından sıkça söz ettiriyor. Era Real Estate'nin yeni ülke başkanı, iş insanı Alphan Manas, Denizli Era'yı ziyaret ederek, Denizli Era Yatırım Gayrimenkul Brokerı Burak Ziya Ülkü ve danışmanlarıyla bir araya geldi.

Era Real Estate, Türkiye'de gayrimenkul sektöründe büyümeye devam ediyor. Denizli'de de ofisi bulunan Era Yatım Gayrimenkul, sektörün öncü firmalarında birisi oldu. Era'nın yeni ülke başkanı, tanınmış iş insanı Alphan Manas, Era'nın Denizli ofisine gelerek, yeni dönemdeki fikir ve düşüncelerini paylaştı. Alphan Manas, gayrimenkul sektörünün durumundan kurumsal emlakçılığa, ülkede inşaat sektörünün öneminden emlak fiyatlarına kadar gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

"EKİP ÇOK GÜÇLÜ VE GÜVENİMİZ TAM"

"EKİP ÇOK GÜÇLÜ VE GÜVENİMİZ TAM"

Era Yatırım Gayrimenkul Broker'ı Burak Ziya Ülkü, Ülke Başkanı Alphan Manas'ın Denizli'ye gelmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi. Ziya Ülkü, "Era Real Estate yeni ülke Başkanımız Alphan Manas ve Franchise Saha Direktörü Mert Erel ile birlikte Denizli Era Yatırım Ofisimizi ziyaret ederek yeni fikirlerini, önerilerini ve düşüncelerini bizlerle paylaştı. 'Era Türkiye'nin bir numaralı markası olacak' diye çıktığı bu yolda Alphan Manas'ın önderliğinde yürümekten mutluluk duyacağız. Era'da yeni dönem başladı, ekip çok güçlü ve güvenimiz tam. Bölge avantajlarımız ile tüm girişimcileri yeni dönemde Era Yatırım'a davet ediyoruz" dedi.

"SAYILI ŞİRKETLERDEN BİRİSİ HALİNE GETİRECEĞİZ"

35 yıllık girişimci, tanınmış iş insanı Alphan Manas, gazete muhabirlerimizin sorularını yanıtladı. Alphan Manas, 45'e yakın firmanın kuruşu ve şirket ortaklığı yaptı. Manas, "Ben 35 yıllık bir girişimciyim. 45 civarında şirket kuruluşu ve şirket ortaklığı yaptım. Bu şirketlerin şu anki piyasa değeri 1 milyar doları geçerken, ciroları ise 4 milyar doları geçti. Şu anda Era Real Estate'in Türkiye başkanı oldum. Burayı da büyüterek Türkiye'nin sayılı gayrimenkul danışman şirketlerinden biri haline getireceğiz" dedi.

"SEKTÖR HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR"

"SEKTÖR HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR"

Gayrimenkul sektörünün büyük bir ekonomik kriz olmadığı takdirde büyümeye devam edeceğini ifade eden Manas, "Gayrimenkul sektörü her geçen gün büyüyor. Pandemi sonrası rakamlar da bizi doğruluyor. Dolayısıyla büyüyen bir sektör. Eğer çok önemli bir kriz olmadığı takdirde sektör aynı dinamiğiyle büyümeğe devam edecektir. Geçtiğimiz aylarda çok büyük bir satış fırtınası oldu. Faizlerin yukarıya doğru oynamasıyla birlikte yavaşlama yaşandı. Bizim aynı zamanda muzayede.com adında bir şirketimiz daha var. Orada banka portföylerini toplu alarak alıp satış yapıyoruz. Oradaki azalma çok fazla değil yani alımlar devam ediyor. Bunun nedeni ise bankalar kendi portföyleri için özel, çok düşük faizli kredi veriyor. Dolayısıyla faize bağlı bir sektör diyebiliriz" açıklamalarında bulundu.

"TALEPTE AZALMA OLSA DA ARZDA HİÇBİR ZAMAN AZALMA OLMAYACAKTIR"

İnşaat maliyetlerindeki artışın yeni yapılan gayrimenkullerde fiyatı arttıracağını söyleyen Alphan Manas, ülkenin dolara endeksli olduğunu, kurların fiyatları arttırabileceğini açıkladı. Manas, "İnşaat maliyetleri arttığı için yeni yapılan gayrimenkullerin fiyatları artacaktır. Sonuçta dolara endeksli bir ülkeyiz. Şu an fiyatları fazla olan gayrimenkuller bir süre sonra satılamayacak. Böylece fiyatlarda düşüşler yaşanacak. Ekonomik krizle karşı karşıya olabiliriz. Ülke ince bir buz tabakasında gidiyor ancak büyük bir emlak krizi olacağını düşünmüyorum. Gayrimenkullerde olan şu anki fiyatların taban fiyatı olacağını düşünmüyorum. Satışlarda azalma olabilir ancak arzda hiçbir zaman azalmaya olmayacaktır. Bankaların elinde her zaman gayrimenkul olacaktır, insanlar nakde dönmek için gayrimenkulleri satmak isteyecektir, öyle ya da böyle yeni ev arayışları olacaktır. Türkiye ekonomisi inşaata dayalı bir ekonomidir. Biz de bu sektörün dinamikleri içerisinde yer alıyoruz" şekline konuştu.
"AMACIMIZ 100 OFİSE SAYISINA ULAŞMAK"
Era Real Estate'nin 50 yıllık bir gayrimenkul şirketi olduğunun altını çizen Manas, "Era Real Estate 1971 yılında Amerika'da kurulmuş 50 yıllık bir şirkettir. Şirket 2012'de New York Borsası'na halka açılmış ve işlem görmektedir. Era, Amerika dışındaki ülkelerde çok güçlüdür. Sadece Fransa'da bin tane ofisimiz var. Dolayısıyla Türkiye'deki ofis sayısı da çok hızlı bir şekilde artacak. Türkiye'de 8 ofisimiz var, yeni başlıyoruz. Bizim en büyük amacımız franchiselarımızı önce 25'e, 50'e ve 100'e çıkarmak, diğer firmalarla aynı seviyeye gelmektir" dedi.

"DENİZLİ OFİSİMİZİ ÇOK BAŞARILI BULUYORUZ"

Denizli Era Ofisi'nin en başarılı ofislerden olduğunu ifade eden Manas, kurumsal emlakçılığın ülke genelinde yayılması gerektiğini söyledi. Manas, "Biz Denizli Era'dan çok çok memnunuz. Gayet iyi çalışıyorlar. Yakında ofislerini de değiştirecekler. Biz için çok değerli bir ofis. Yeni yönetmelik kurumsal emlakçılığı çok destekliyor. Kurumsal emlakçılığın Türkiye'de giderek büyüyeceğini düşünüyorum. Kendimizi sürekli Avrupa ile karşılaştırıyoruz, öyle iyiyiz, böyle iyiyiz diyerek ama kurumsal emlakçılara baktığımızda fark yediğimiz ortada. Türkiye'de toplasanız 600-700 tane kurumsal emlak var. Bu rakamların artması gerekiyor. İlla yabancı firmalar olacak değil, Türk firmaları da olabilir. Önemli olan ana firmanın franchiselerine ne verdiğidir. Biz eğitim şirketiyiz. franchiselerimizi sürekli eğitiyoruz. 17 tane eğitim paketimiz var. Koronavirüs pandemisinden dolayı sekteye uğradı. Bizde online eğitimlere devam ettik. Eğitimlerimiz, kupalarımız, bayraklarımız, kartlarımız hepsi birer kurumsal kimlikti" diye sözlerini tamamladı.


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web